| anonimusf001 a întrebat:

Salut fetelor!
As dori sa îmi fac epilare definitiva pe picioare.
Ce ziceți? Afectează cu ceva acest procedeu?

Mi-am mai făcut tratament pentru acnee cu IPL (rejuvenare faciala proskin - clinica nomasvello) și mi-a afectat pielea, îmi e mult mai sensibilă, pana și dinții îmi sunt sensibili cum a ajuns acea lumina pulsata de la aparatul IPL.

Se poate întâmpla sa îmi fie pielea sensibilă și pe picioare dacă as recurge la acest tratament?
Sau poate chiar și cancer de piele, pana la urma și parul creste cu un scop, dacă stopeze creșterea lui, poate se dereglează ceva prin corp și nu mai funcționează normal.

Mulțumesc!

4 răspunsuri:
| IceRope a răspuns:

Tratamentele anti-acnee, pasta de dinți care conține fluor, vopseaua sintetică pentru păr, toate astea afectează grav organismul. Epilarea definitivă poate crea și ea probleme dacă nu sunt respectate anumite chestii. Uite, ceva interesant: https://med-art.ro/......-si-de-ce/

| Fantaspirit a răspuns:

Nu exista depilare definitiva doar bani cheltuiți aiurea. Epilarea cu ceara rămâne cea mai healthy metoda de epilare, cu timpul subțiază firul de par și crește parul creste mai greu, astea cu laserele pot fi invazive.

| anonimusf001 explică (pentru Fantaspirit):

Pentru mine nu funcționează epilarea cu ceara. Sunt la fel firele de par și am mari probleme cu foliculita.
Am prietene care sunt foarte mulțumite de epilarea definitiva

| DamocRobert a răspuns:

Termenul de "epilare definitivă" se folosește în literatura de specialitate atunci când un bulb de păr nu formează fir nou cel puțin un ciclu de creștere. Un ciclu de creștere durează 1-2 ani.

Studiile arată că epilarea cu LASER este durabilă și stabilă atunci când sunt făcute ședințe de întreținere și când nu apar dereglări hormonale (durabil se referă la o perioadă mai mare de 10 ani).

Poti incerca o consultație gratuita pentru a vedea daca se poate efectua acest tratament de epilare cu laser DIODE nu IPL. https://perfectionbeautyclub.ro/consultatie-gratuita/