| anonim_4396 a întrebat:

In urma cu ceva timp mi-am cumparat o pereche de cercei 100% din alama si acum observ ca incep sa se oxideze sau sa rugineasca( Am facut baie cu ei. Credeti ca asta e problema sau s-ar fi oxidat oricum)? Cum pot sa-l curat ca imi plac foarte mult?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca aia este problema. Bijuteriile care nu-s din aur sau argint, coclesc de la purtat sau in contact cu apa, tarnspiratia, sapunul samd.
Nu ai cu ce sa-i cureti, ii arunci!

| MihaiNicu23 a răspuns:

Nu merita curatati odata oxidati. Ia-ti ceva de argint, aur.

| anamariarot a răspuns:

Dacă s-au oxidat deja, nu mai ai ce să le faci, dar ca să amâni oxidarea, de acum înainte poți aplica pe bijuterii un lac de unghii transparent.

| kopli a răspuns:

S-ar fi oxidat oricum.
Poti sa-i pui un timp intr-o solutie de apa cu otet. Apoi freci. Dar cred ca luciul le va da o sapuneala buna. happy Adica ii speli cu apa calda si sapun, frecand cu o carpa. Stiu, la cercei nu e usor ca la alt obiect. Dar daca iti plac, vei avea rabdare.