| Trixx a întrebat:

Am cumparat o pereche de cercei de la un stand cu mai multe bijuterii. bijuteriile fiind din argint si aur. Am cumparat o pereche de cercei cica de argint si s-au inegrit.Asta inseamna ca nu era argint? Se duce?batting eyelashes stiti cu ce? Pls help.imi plac foarte mult cerceii astea.

3 răspunsuri:
| Kittynika a răspuns:

Am mai citit tot pe TPU ca say freci cateva minute bune cu pasta de dinty oarecare.
Eu am incercat si a functionat:d

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Innegrirea argintului este o reactie chimica, este un fel de oxidare, ca urmare a expunerii sale la umezeala, temperaturi inalte. Se curata foarte bine cu pasta de dinti (fara apa), se freaca bine cu o periuta moale sau cu o bucata de finet, dupa care se clateste bine cu apa rece si se lustruieste cu o alta cirpa moale. Sau poti cumpara din comert un produs anume pentru curatat argintaria. Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se duce. Pune pasta de dinti si bicarbonat de sodiu pe o periuta de dinti uzata si freaca-i vreo 5 minute dupa care clateste bine de tot. E normal sa se inegreasca. Toate bijuteriile de argint se innegresc la un moment dat. Daca se innegresc din nou curata-i tot cu pasta de dinti.