| Grama_Dani_2001 a întrebat:

Lamuriti-ma si pe mine ca sunt intr-o deruta totala. Nu mai inteleg nimic legat de tricourile sau camasile polo. Am vazut denumirile de: Havana Polo Club, Polo Club (simplu), Beverly Hills Polo Club, Polo U.S, Polo ASSN, Polo Ralph Lauren si multe au embleme asemanatoare, adica ceva cu un cal si unu pe cal cu o crosa. Lamuriti-ma care sunt originale...este vreo legatura intre ele? Ce este cu toate aceste denumiri?

Răspuns Câştigător
| Lostlyric a răspuns:

Tricourile polo sunt un model de tricouri, nu o firma sau un brand. Firmele isi scot, sub brand propriu acest model de tricouri. Poti gasi tricou polo sub mai toate denumirile de brand sportiv.
Aici ai un exemplu de tricou polo clasic:
https://www.vipershop.ro/......6cf791.jpg
Si, acest model este scos de multe brand-uri. Acum, tine de tine care brand ti se pare mai calitativ. Ca sa-ti fac o comparatie, ia spre exemplu camasa barbateasca. Camasa este o piesa vestimentara si ea este scoasa de mai toate firmele :).

3 răspunsuri:
| mihaihai a răspuns:

In aceeasi situatie sunt si eu, dar mi,.am facut o mica impresie, mie imi inspira seriozitate Polo ASSN si polo ralph lauren...dar cred ca polo ASSN e originalul...de la el a pornit totul

| Lostlyric a răspuns (pentru mihaihai):

Voi da un raspuns si aici, pentru cultura generala: brand-urile denumite de tine nu au scos tricourile polo. Taietura tricoului care denumeste modelul "polo" au fost initial piese vestimentare folosite de jucatorii de tenis si de golf. Polo nu este o marca, ci este un model de tricou cu revere, un buzunar si cativa nasturi atasati aproape de gat.
Desi modelul initial fusese inventat prin secolul 19, cel care a pus primul sub brand propriu tricoul polo si l-a facut faimos a fost René Lacoste (deci, daca vrei sa mergi pana in originile lui, Lacoste este calitatea si taietura cea mai aproape de original, istoric vorbind).

| mihaihai a răspuns (pentru Lostlyric):

Am inteles