| supremxxxoxo a întrebat:

Se poate da cu ceara sau gel dupa care sa dai cu fixative pentru o finisare? FUNDA VOT

Răspuns Câştigător
| stlucian a răspuns:

Fixativul e ultima etapa pentru aranjarea parului.Toate celelalte produse spuma/gel/ceara daca e necesar se folosesc inainte.Acum depinde pentru ce iti trebuie.
Cu gelul reusesti sa ridici parul. Daca vrei tepi, cu gelul ii ridici ( e un exemplu).
Ceara, se da de obicei (mai ales fetele folosesc) pe varfuri dar nu e exclus nici pe lungime ca sa aiba acel luciu frumos si sanatos. Bineinteles, daca pui multa ceara, intareste si ea parul.

Fixativul, e asa, pentru o extrafixare asa cum am spus la sfarsit de tot. De exemplu, eu pentru o fata, poate sa-l foloseasca dupa ce isi face parul cred cu ondulatorul, ca buclele sa reziste mai mult.winking

| supremxxxoxo explică (pentru stlucian):

Ma gandeam la freza lui Faydee din Can`t let go, el foloseste ceara American crew si fixative! Ce crez merge sa-mi fac si eu, am parul putin aspru!

| supremxxxoxo explică (pentru supremxxxoxo):

Am parul putin tepos

| stlucian a răspuns (pentru supremxxxoxo):

Atentie ca este si fixativ ceara.Nu stiu ce stilisti are Faydee dar fiecare persoana are un anumit tip de par.Nu e de ajuns sa spui ca e "putin aspru"doar un hair stylist poate sa-ti spuna ce produse sa folosesti si ce suporta parul tau. Sfatul meu e sa consulti unul inainte de ati afecta parul sau mai rau sa-l distrugi(s-au mai vazut cazuri). Consistenta parului, nu in ultimul rand, tine si de genele mostenite de la parinti/bunici. Daca vrei un par sanatos doar un specialist poate sa-ti dea sfaturi dar nu prin corespondenta big grin
In functie de grosime/lungime/fragilitate/etc va recomanda ce e mai mine pentru parul tau.

NU folosi produse, cum se spune, dupa ureche sau indicatiile prietenilor! Multa sanatate tie si parului tau big grin thumbs up

7 răspunsuri:
| Peaches a răspuns:

Poti da cu tot ce vrei tu, dar iti incarci parul prea mult.

| supremxxxoxo explică (pentru Peaches):

Pai mi-a zis cineva ca da cu American crew defining paste, este ceara si dupa care da cu fixative.Intrebarea este daca se face asa ceva, daca e o prostie sa dai cu ceara si dupa fixative!

| supremxxxoxo explică:

Ce ceara recomandati, sa fie buna, sa nu incarce, sa nu treaca de 25-30 lei.

| MaduMadutsa a răspuns:

Da, de ce nu.Dar cum a zis si roxettaroksi iti incarci parul prea mult, eu te-as sfatui sa folosesti fixativul daca nu ti se aseaza parul sau intampini o problema in sensul acesta. Daca nu este nevoie nu.