| anonim_4396 a întrebat:

Salut! Sunt aproape 4 ani de cand incerc sa scap de cosuri. Efectiv de oriunde strang pe fata imi iese galben. Am incercat mai multe creme dar fara efect sau efecte negative: mai multe cosuri.
Ma gandeam sa incerc măștile pentru asa ceva, dar nu stiu care ar fi mai eficienta asa ca va intreb pe voi: Ce masti impotriva cosurilor ati folosit sau stiti ca sunt eficiente? Ce imi puteti recomanda?
Orice raspuns ajuta. Dau funda!

26 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cosurile nu se elimina cu creme, dimpotrivă, crema astupa porul deja inflamat si formeaza infectie.
Foloseste o spalare mecanica, cu apa calda, spuna de sapun si malai, ca sa cureti impuritatile din porii pielii si sa lasi fata curata. in felul asta nu se mai fomeaza nici un cos, fiindca porii pielii sunt curati tot timpul.

| Davidovski a răspuns (pentru Violleta2022):

Am incercat si aceasta metoda si nu a dat roade.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Davidovski):

Esti primul care imi spune asta, fiindca pana acum cui am recomandat asta, a dat roade si au fost foarte incantati de rezultat.
Probabil ca nu ai facut masajul de curatare corect si circular si nu ai scos din pori tot praful si impuritatile, fiindca acelea se infecteaza, mai ales cand le astupi cu crema si se inabusa.

| Davidovski a răspuns (pentru Violleta2022):

Ba da, am facut si da, se simte mai fin dar cosurile tot sunt acolo, se vad. Iar dupa o luna de folosire culoarea feței devenea galbuie, ca si malaiul.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Davidovski):

Dupa cum am spus, sunt convinsa ca ai facut procesul incorect, insuficient sau ai folosit si altceva dupa aceea, care au astupat porii si au re-infectat.
Un proces mecanic de curatare, facut corect, curata toti porii de impuritati si cosuri.

| Violleta2022 a răspuns:

Am uitat sa-ti spun, culoare fetei nu se poate modifica de la malai, pentru ca malaiul nu este vopsit, dar asta spune clar ca ai o suferinta a ficatului.
Te sfatuiesc sa faci niste analize medicale amanuntite la ficat, fiindca ceva este in regula acolo.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

La naiba cu măștile. ))

Tu ești in poză?

| Davidovski a răspuns (pentru floresdemayo):

Daa, sigur. rolling on the floor
Incercam o masca naturista pentru cosuri dar nu a mers.

| floresdemayo a răspuns (pentru Davidovski):

Dacă te văd regizorii ăia americani, te iau in filmele cu Zombi. ))

| Davidovski a răspuns (pentru floresdemayo):

Buna asta

| floresdemayo a răspuns (pentru Davidovski):

Ești simpatic. happy

| Davidovski a răspuns (pentru floresdemayo):

Strange-ma de obrajei si vezi ce iese. Vei retrage repede rolling on the floor

| anonimg a răspuns:

Megi la magazine naturiste si intreaba acolo daca au ceva care te poate ajuta.

| Dintrebare a răspuns:

La dermatolog ai fost? Daca nu, as recomanda sa mergi. Si inca o idee: este un medicament care se numeste roaccutane. Stiu cateva persoane care au avut probleme cu acneea si s-au vindecat cu ajutorul acestui medicament. Dar oricum, recomandarea principala ar fi sa mergi la un medic si sa vezi ce iti spune. Eventual poti intreba si despre acest medicament. Mastile si cremele nu o sa ajute, pentru ca acneea este rezultatul unei probleme. Glandele sebacee sunt defecte. Asa ca va trebui facut un tratament din interior si tratata cauza

| Davidovski a răspuns (pentru Dintrebare):

Am fost si mi-a dat o crema de la care am facut mai multe cosuri.

| Dintrebare a răspuns (pentru Davidovski):

Da, deci cremele nu vindeca acneea. trebuie tratate glandele sebacee. imi pare rau ca ai dat peste un medic care habar nu are ce face.

| asuari a răspuns:

Hei, bună! Nu cred că poate să îți dea nimeni acum numele unei măști minune pentru că nu îți cunoaște nimeni fața. Când vorbim de acnee pot să fie mai multe cauze; genetice, dereglări hormonale, de la anumite creme, din cauza alimentației. Tu prima dată asta trebuie să clarifici. Îți faci frumos un set de analize, mănânci sănătos și vezi cum stă treaba după. Până la urmă, totul vine din interior. Degeaba folosești tu măști la suprafață, că efectele nu o să fie de durată. Am văzut că ai spus că ai fost la dermatolog și nu te-a ajutat, probabil nu a fost unul bun. Eu spun să încerci altul.
Oricum, ar trebui să începi să ai o rutină adecvată tenului tău. Poți incepe cu un cleanser pentru tenul gras, cu tendințe acneice (ex: cel verde de la CeraVe). Te speli cu el dimineața și seara ca să cureți tot excesul de sebum și impuritățile de pe fața ta. După care ai nevoie de o cremă puternică pentru acnee. Înteleg că ai foarte multe, ai putea încerca Mask Plus Gel SAU Epiduo. Ambele sunt foarte bune. Nu am auzit persoane să se fi plâns de ele. Eventual, dacă ți se usucă fața de la aceste 2 creme (pentru că sunt destul de puternice) poți să aplici după o cremă hidratantă, dar vezi să fie destinată tipului tău de ten (gras). Și nu în ultimul rând, APLICĂ PROTECȚIE SOLARĂ. Tenul tău o să fie foarte sensibil de la cremă și va trebui să-l ferești de soare, pot apărea pete.
În câteva luni o să fie mult mai bine, fără măști, măștile nu prea au efect dacă nu le folosești contant. Dacă le schimbi așa e egal cu zero.

| Davidovski a răspuns (pentru asuari):

Ei, uite daca nu ai auzit persoane care sa se planga de ele auzi acum. Epiduo am primit de la acel doctor de care spuneam.

| asuari a răspuns (pentru Davidovski):

Uite, nu îți cunosc fața, dar dacă spui că Epiduo nu te-a ajutat înseamnă că ai o acnee destul de severă. Mergi la un doctor, probabil îți trebuie un tratament pe bază de pastiluțe. Crema aceasta chiar e destul de puternică. Dacă îți trebuie ceva și mai și atunci e destul de grav.

| LastBlackNight a răspuns:

Cosurile sunt ceva genetic, dupa parerea mea cel mai bine ai putea sa le scoti cu laserul, dar asta costa. Eu am avut foarte multe dar nu prea le strangeam aproape deloc. M-am spalat cu niste sampon si sapun pe fata in jur de 20 de minute inainte de culcare si oricum ar suna asta, a mers, dar nu stiu daca ar putea fi si cazul tau. Daca totusi nu merge nici asta eu zic sa te gandesti la laser sau sa te accepti asa. Sunt multe persoane carora le asta bine cu ele, eu uneori chiar as vrea sa mai am.

| Davidovski a răspuns (pentru LastBlackNight):

De spalat ma spal zilnic si nu merge, cat despre laser le scot si apar la loc peste scurt timp.

| aleee5262 a răspuns:

Crede ma ca incerc o gramada de solutii si creme si tot nu trec. Dar ceva ce te ar ajuta o perioada de timp sau chiar definitiv sa scapi de ele ar fi sapunul de carbune. Eu il folosesc si e foarte bun. E normal sa apara cosuri. Dispar, apar iar si tot asa. Incearca sapunul de carbune, sau sa ti ti gheata pe fata, sa te dai cu zeama de lamaie sau vezi ceva creme de la bioderma

| VanillaQ a răspuns:

Eu personal folosesc niste produse de la Gerovital Stop Acnee.
Gel spumant de curatare pe care il folosesc dimineata si seara, si o masca o data pe saptamana. Mi se faceau cosuri foarte des, dar de cand folosesc (de aproape 3 luni), fata mea e mult mai curata si luminoasa. Dar depinde de fiecare ten in parte, ceea ce ma ajuta pe mine poate pe altcineva nu ajuta.

| SetYourselfFree a răspuns:

Si eu incerc sa scap de cosuri de 11 ani.am folosit o grămadă de creme si medicamente.Nu am scapat, le-am mai ameliorat.Am incercat toate metodele posibile înafară de sex(cineva mi-a recomandat dar nu am incercat)

| luigifan a răspuns:

Exista buline pentru cos, nu trebuie pe toata fata, doar pe acel cos si iese maine, poti gasi la cora, dm, ceva de genu'.

| Davidovski a răspuns (pentru luigifan):

Nu am cosuri mari, multe mărunte unul langa celalalt, nu m-ar ajuta