| Departure a întrebat:

Sunt baiat si as vrea sa imi las parul lung. Eu acum am parul pana dedesubtul ochilor si il dau pe spate si putin in sus cu ceara. Intrebarea mea este cum as putea sa imi las parul sa creasca fara a arata urat in perioada asta de tranzitie?

3 răspunsuri:
| al9264 a răspuns:

Depinde cum il ingrijesti (si cum te ingrijesti pe tine in general...), dar o chestie importanta a ce forma a fetei ai. Cauta pe Youtube ca sa vezi daca ai fata rotunda, ovala, patrata, dreptunghica, triunghica, in forma de inima sau diamant. Cel mai smecher este sa ai fata in forma de oval, caci perioada de tranzitie nu o sa fie prea grea (iti zic din experienta, in ultimele noua luni nu am avut o perioada in care sa zic ca mi-e rusine, desi nu eram nici perfect). Daca ai orice alta forma a fetei, s-ar putea sa fie mai complicat dar solutiile sunt tot pe Youtube, am vazut eu. Unii o sa iti zica sa te tunzi putin de tot la doua-trei-sase luni ca sa se regenereze parul, dar nu iti recomand. Nu ca nu ar fi sanatos pentru par, dar o sa dureze mult mai mult si nu e o paguba prea mare. Exista o chestie, ia-ti o perna alba (daca ai parul negru, ca daca esti blond ia-ti o perna neagra...) si culca-te pe ea cateva zile, sa vezi daca iti cade parul in timp ce dormi. Sa iti cada cateva fire e absolut normal, dar mai multde 10-15 e cam ciudat si ar trebui sa faci ceva. Am avut doua faze din astea, o data m-am tuns (nu incepusem sa imi las si eu parul mare) si alta data mi-am schimbat samponul si ambele metode au mers (iar tu cred ca vei prefera samponul). Daca poti, nu iti da parul din parti dupa urechi, ci lasa-l sa iti acopere putin asa din ureche, ca nu e asa de rau, plus ca o sa arati mai putin ca un ciudat (din nou depinde de forma fetei). Daca poti, evita sa te mai dai cu ceara si lasa-ti parul sa stea cum o sta, aranjeaza-l mai mult din maini, dar nu arunca pieptanul la cos, ca uneori mai trebuie sa il folosesti. Nu te spala foarte des pe cap, caci nu e prea bine.O data pe saptamana e de ajuns, si daca ti se ingrasa repede, asta e, o sa te fortezi pana ce parul tau se va obisnui cu noul program. De peste un an ma spal o data pe saptamana si nu am murit. Mai mult, nu renunta. La vara o sa iti poti prinde parul in coada, o sa ti-l bagi in gura si altele.

| Happy33 a răspuns:

Ingrijindu-l... spalandu-l, dandu-l cu fixativ, respectiv cu creme care sa il faca sa creasca mai repede, balsam si sa il prinzi intr-o coada. Funda?

| alex241 a răspuns:

Ar trebuii sa il lasi asa, iar in fiecare luna sa iti tunzi putin din el
Baietii cu parul lung nu arata asa bine