| anonim_4396 a întrebat:

¿Știți cumva vreun șampon care să nu conțină sulfați, parabeni, parfum și alte ingrediente dăunătoare?, adică să fie ceva natural, am încercat mai multe şampoane, fiecare pe o durată mai lungă pentru a-l testa, dar nu mă mulțumește.
Am încercat să îmi fac propriul șampon din ingrediente bio, dar a fost un fail total...

Răspuns Câştigător
| xxt0much a răspuns:

Buna eu folosec de mai bine de 3 anion sampon de la Cattier pentru par vopsit.
Il cumpar de aici
https://organik.ro/account/activereferal-8f00bec0e4c673ff47ee894c774e64ec

16 răspunsuri:
| Shammal a răspuns:

Eu am acum din gama asta reteta bunicii http://www.elaplant.ro/......ceapa.html e bunicel zic.
Am avut luat din Grecia ceva sampon care mi s-a parut foarte bun de la astia http://www.kalliston-olive.gr/products.php?catID=36 si mai am o crema de corp de la astia http://www.olivaloe.com/index.php; nu stiu daca le gasesti p-aici.

| anamariarot a răspuns:

Eu m-am lecuit de sampoanele naturale. Acum cateva luni bune am incercat si eu unul(ceva pe baza de miere si propolis, nu ii mai retin numele) care mi-a uscat scalpul in ultimul hal. Efectiv mi se desprindeau coji mari... Initial nu m-am gandit ca e chiar de la el, l-am abandonat o perioada in care nu am mai avut problema asta si cand l-am refolosit, ghici ce: aceeasi situatie. De cojile alea am scapat, dar si de matreata nu(in conditiile in care nu am avut matreata decat de 2-3 ori si scapam de ea in maximum o saptamana). Incearca sampoanele profesionale, dar te cam ustura la buzunare...

| anonim_4396 explică (pentru anamariarot):

Mulțumesc pentru sfat, dar acum ce fel de șampon folosești? Ești mulțumită de el?

| anamariarot a răspuns (pentru anonim_4396):

Acum il folosesc pe cel de la garnier cu ulei de masline si chiar imi place. Parca nu ma lasa inima sa dau 100 de lei pe unul de la kerastase. Ma mai inteleg bine si cu cele de la l'oreal.

| anonim_4396 explică (pentru anamariarot):

Uite ce am găsit

https://apimond.ro/......-racoritor

L-au etalat ca fiind un șampon fără sulfați, parabeni, silicon și alți compuși chimici. Hmm, mă gândesc așa, oare să mai credem în fabricanții/producătorii ăştia că pot scoate ceva 100 % natural?
Sau doar e o metoda a marketing-ului de a ne face să cumpărăm produsele, știind că unii dintre noi caută ceva mai natural.

| anamariarot a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu vreau sa bag toate produsele in aceeasi oala, dar eu sunt patita cu un sampon de asta "natural". Era pe baza de propolis si am facut niste cojite de la el... m-am chinuit aproape un an sa scap de ele; mi-a uscat groaznic scalpul...

| anamariarot a răspuns (pentru anonim_4396):

Vai, nu cred rolling on the floor))))))))))... am zis aceeasi chestie in primul raspuns ahahahahaha. Scuze, am uitat laughing))))))) LOL

| anonim_4396 explică (pentru anamariarot):

Știuhee hee dar eeh... se mai întâmplă, probabil ai și uitat de răspunsul ăla având în vedere că am pus întrebarea acum 5 luni laughing

| BuLaNNNeL a răspuns:

Nu ma pricep la chestiile astea, in schimb am gasit un sampon fabricat de francezi. O sticluță costa in jur de 50 de lei si se numeste DUCRAY. Pe mine ma mânca capul, mi se facea coaja si bubite. Chiar din prima aplicare am simtit ameliorari. Stai minim 3 minute cu el aplicat pe par si scalp. Repeti de 2 ori acest proces, minim 3 maxim 5 minute. Nu ma pricep daca e ce cauti tu, dar poti verifica.

| Daniel9988 a răspuns:

Eu la 25 de ani ma spal cu sampon de bebelusi. Miroase bine si nu are porcarii.De la Nivea...happy Nu rade!

| anonim_4396 explică (pentru Daniel9988):

Ai idee dacă mai există pe undeva Dalin?

| Daniel9988 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am mai gasit nici eu.

| anonim_4396 explică (pentru Daniel9988):

Am găsit eu acum 2 zile la un magazin de lângă mine.

| Daniel9988 a răspuns:

Sa stii ca si la fete merge.Vei avea un par cu volum.

| anonim_4396 explică (pentru Daniel9988):

Mulțumesc pentru recomandare, o să îmi iau unul pentru a-l testa, la fel și cele de mai sus recomandate de ceilalți.
Nu-i nimic de râs în a folosi un șampon de bebeluși, probabil oamenii de aia îl folosesc, pentru că este mai delicat pentru scalp și nu conține atâtea mizerii de ingrediente.

| Daniel9988 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok.Nu ai pentru ce!