| Baies_Miruna_Andreea_1992 a întrebat:

am o problema mare cu mama. Sunt pe clasa a-VIII - a si nu ma lasa sub nicio forma sa ma dau cu fond de ten
Eu totusi ma dau dar pe ascuns. Eu am tenul uleios si nu se poate observa faptul ca ma dau cu fond de ten dar ea observa si imi spune cam asa:
Cu ce te-ai dat de ai tenul uleios?
Eu: cu nimic asa am eu tenul uleios
Mama: eu nu cred. Tu te-ai dat cu fond de ten?
Eu: nu!
Mama: sa nu te prind ca te dai cu fond de ten ai auzit?

Deci in concluzie: cum imi conving mama sa ma lase sa na dau cu fond de ten?

7 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Daca ai tenul uleios iti schimbi alimentatia in cit mai alcalina si te speli pe fata cit mai des + tratezi cu creme pentru ten gras, nu faci timpenia sa te dai cu fond de ten. Serios acuma, ce e in capsorul ala al tau?

| untu a răspuns:

Spune-i mamei tale ca ai niste pe fata niste bubite mici(cosuri) care este posibil de la alergie si trebuie sa te dai cu fond de ten sa acopere bubitele! Este adevarat ca nu te lasa mama sa folosesti fondul de ten pana la varsta de 18 ani! De la varsta de 18 ani in sus poti sa faci tot ce vrei, dar sa asculti si de parintii pana la maritis!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Îi explici că ai totuşi o vârstă şi că asta e o chestie banală. Şi de ce nu te lasă? happy

| K0sti a răspuns (pentru anonim_4396):

Si care e varsta aia? Ai in care e PE clasa?

| altrix a răspuns:

Eu nu o las pe prietena mea sa se dea cu fond de ten.
tu nu ai idee prin ce o sa treci pe la 20-21 de ani.
de ce te iei dupa toate fetele care vad asta la fetele mai mari?
lasa-ti tenul sa respire, daca nu, o sa regreti mai tarziu.

| 03Didy03C a răspuns:

Ciao!
Daca nu ai nicio problemuta, nu ai de ce sa te dai cu fond de ten. Poate pentru cosuri si alte problemute poti folosi un corector.
Daca totusi ai nevoie, si vrei ca mama ta sa te lasa, spune-i de BB-cream. Si ii explici ca este ca si o crema, si ca nu dauneaza tenului la fel ca fondul de ten. Deci ai doua variante. Daca nici asa nu te lasa, asta-i viata, n-ai ce sa faci!
Daca vrei un machiaj de a 8-a fara fond de ten, uite o idee:
-Crema hidratanta si balsam de buze (pentru hidratare)
- Corector unde ai probleme (cearcane\cosuri\bubite), daca ai nevoie sub cearcane acopera cu putina pudra sa se fixeze.
- Rimel ( eu folosesc transparent la scoala, e mult mai decent). Daca te intereseaza, la Flormar e un 2 in 1 mai mult de sprancene, dar merge si pe gene.Un gel transparent.
- Putin blush
- Rujulet\ lip glow\ lipstick
Tam-tam! happy
Bafta!

| AlexandruTudor1888 a răspuns:

Pretul pe care îl plătești pe viitor din cauza machiajului este mult mai mare și mai crud decât un coș amărât care e normal la vârstă ta, sfatul meu ar fi să o asculti pe mâma ta și să nu te dai cu font de ten, ești frumoasă și așa, și cu cât ai mai multă grijă de ține frumusețea va ține mult și bine;-)