| VooDau a întrebat:

astazi ne-am cantarit la scoala si am 1.70 si 80kg, am nevoie de un regim sa slabesc in jur de 20kg, deja am inceput un fel de dieta, dimineata nu mananc pentru ca nu am timp, iar cand ajung acasa mananc ce am gatit, dar fara paine, in special ciorba, iar seara la fel, dar fara paine, mancatul fara paine nu este o problema deci ma puteti ajuta cu o dieta? Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| Syndre a răspuns:

Faptul că sari peste micul dejun nu te ajută să slăbești, ci din contra.
E foarte important să ai cele 3 mese ale zilei și să respecți orele de masă, consideră ăsta primul tău pas. La mese nu se mânâncă mult și e indicat să ai gustări între ele(practic, să mânânci de 5-6 ori pe zi, dar puțin).
Pasul al doilea, ai grijă ce mânânci. Taie zahărul, dulciurile de orice fel, prăjelile redu grăsimile și făinoasele. Încearcă să mânânci mai mult pește, carne slabă și legume(gătite sau salate), pentru brânză/iaurt alege variante degresate și fără arome, iar la fructe ai grijă la cantitate. Ideea e să ai grijă la calorii, te uiți pe pachet înainte să mânânci ceva.
Pasul al treilea ar fi să faci mișcare, poți slăbi doar cu dietă, dar e mult mai greu și nu poți spune că ești sănătos atâta timp cât ești sedentar.
La greutate ta merită mers la un nutriționist, e singurul care îți poate da o dietă personalizată. Ce ți-am spus eu sunt doar niște principii alimentare. Mult succes!

7 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Incerca sa manaci sanatos. Sa ai cele 3 mese, cea de dimineata sa fie cea mai bogata caloric si cea mai diversificata ( paine, oua, branza, ceai, lapte, orez, fructe), cea de pranz ceva mai usora ( supa, ciorba, gratar *din legume, vita, pui, curcan*, linte, fasole), iar seara, o salata in principiu, si cina sa fie pana in ora 19).
Intre mese principale poti sa iei si gustrari ( doar dupa cea de dimineata si dupa amiaza), constand in fructe.
Masele sa nu inclda prajeli, prea multe paste, sau dulciuri.
Si sa bei cel putin 2 l de lichide ( de prefera apa, nu suc, daca doresti sucuri, iti faci freshuri de fructe acasa, neindulcite). Si mult sport, alergat, mers pe bicicleta, sarit coarda, aerobic.
Si nu sarii peste mese, ai obiceiul sa manaci mai mult daca sari peste o masa, mai ales cea de dimineata care trebuie sa fie musai! si asa o sa te ingrasi.

| shainitainii a răspuns:

Mananca putin si des. E foarte bine sa nu mai mananci paine, adica ajuta foarte mult. Nu mai manca prajit.
Nu mai manca dupa 6 seara si bea foarte multe lichide.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Faptul ca nu mananci dimineata nu inseamna dieta, ba chiar e nociv pentru organism. E imposibil sa nu ai tip 3 min sa inghiti un sandvis.

Degeaba mananci fara paine daca bagi alte calorii in tine. Ideal e sa mananci putin si des. Trei mese fixe pe zi si cate o mica gustare intre ele. Scoti din dieta tot ce inseamna dulciuri, fainoase, fast food, sucuri acidulate, chipsuri samd.

| elele a răspuns:

| gigelZecradeuu1 a răspuns:

Cel mai bine este sa bei cate un pahar cu lamaie fiarta si bigarbonat in fiecare dimineata timl de o saptamana! Daca nu slabesti continuaa tot asa cu lamaia..Si eu aveam 100 kg dar acum am 47 de kg, deci in doua saptamanin chiar trei dupa bautaura cu lamaie am vazut va da rezultate bune!

| gigelZecradeuu1 a răspuns:

Imi dai funda?