| Adriana99 a întrebat:

Buna am 13 ani 1, 56 m i 50 de kg. Vreau sa slabesc si nu stiu cum. Nu mananc mult pe zi dar totusi am solduri si picioarele destul de grase. Dimineata de obicei nu mananc si la scoala mananc doar snaksuri dar in cantitati medi si cand vin acasa la 5 mananc ceva gatit. Dupa aceea nu mai mananc nimic. Doresc sa slabesc dar nu stiu cum. Ma puteti ajuta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Învață să mănânci cât mai sănătos, sărac în calorii și multă mișcare fizică!
http://calorii.oneden.com/
Pa, pa.

| baru a răspuns:

Sall. Este varsta cand corpul sufera transformari. Ca atare, coarda, alergari exercitii de mobilitate, si neaparat bazin. Bazinul si coarda sunt esentiale. In afara de faptul ca-ti mentii o greutate constanta, vei avea un corp lucrat si bine definit. Nu lasa sportul. Este baza! Pa!

| Classy a răspuns:

Pai problema ar fi snaksurile.Mai bine mananci la scoala un sandvis micut care iti hraneste mai bine celulele decat acele grasimi.Si sa nu lipsesti de la orele de sport.Bafta!

| valentingb a răspuns:

1.Mananca dimineata
2.Nu manca snacksuri
incearca si tu covrigei vanilati, japoneze, lipii, pentru ca nu contin grasimi si nici chimicale
3.Mananca la 5, e bine.La 6 ar fi si mai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Si eu am 13 ani si 50 kg. Nu trebuie sa incerci sa slabesti neaparat. Si eu de obicei nu mancam dimineata dar nu era de loc bine. Incearca sa mananci ceva dimineata (paine prajita, oua etc.) La scoala nu mai manca snaksuri pentru. ca alea ingrasa. Incearca sa mananci ceva dulce de vreo doua ori pe saptamana. Iar seara mananca ceva dar nu dupa ora opt. Am auzit ca iar te ingrasi daca mananci dupa ora 8. Sper ca te-am ajutat.

| pavdany92 a răspuns:

Ai doar 13 nu incerca sa slabesti obisnuieste-te cu o dieta alimentara si mananca la ora exacta (aprox), esti inca tanara daca incerci sa slabesti de pe acum o sa ai doar probleme pe viitor
dar nu uita de sport si nu te infometa nu te va ajuta iar cand o sa mananci o sa pui dublu, mananca regulat si sanatos si fa sport
succes

| 勒兹万 a răspuns:

Cei care vor veni sa iti dea diete complicate la varsta ta cred ca nu sunt intregi la minte...eu iti recomand mai multa miscare, lasa chipsurile si snaksurile de tot si mananca si tu un mar ceva la scoala si incearca sa reduci putin din paine si din alimentele grase. Oricum miscare si sport asta este cheia succesului in problema ta...succes

| 勒兹万 a răspuns:

A macar fata nu are parul ca un ''raton mort''
http://www.tpu.ro/......-sta-bine/

| anonim123456 a răspuns:

Fa miscare.
orice e bine, fie si numai o ora de plimbare pe zi in pas alert bineinteles. alte idei: abdomene, alergare, mers cu rolele cu bicicleta, genoflexiuni, fandari, sari coarda.

| DezdemonaM a răspuns:

Pentru a slabi nu mai trebuie sa mananci cipsuri deloc sau ce mananci tu acolo..trebuie sa mananci un sandvich sau in orice caz un croisant cand nu ai sandvich... Sper ca ti-am fost de folos!

Răspuns utilizator avertizat
| AlySixx a răspuns:

Buna si eu am 13 ani 1, 64 si 40 de kg. Si eu am solduri si burtica si picioare putin grasute dar crede-ma nu slabi de la varsta asta oh go on indiferent de motiv adica nu te infometa. Pot sa iti dau cateva sfaturi in schimb 1. SPORT mult sport! incearca sa dansezii sa sarii pana obosestii si pana transpiri 2.Renunta la snaksuri nu numai pentru ca INGRASA ingrozitor de mult ci si pentru ca o as ai foarte mult de suferit dupa crede-ma am experimentat asta pe propria piele. Deci esti inca copil, in caz ca ti se face foame dup 6-7 poti manca cu conditia sa mai faci sport. Daca m-ai vedea pe mine ce topai in fiecare zi laughing. Deci regula cu nu manca dupa 6-7 seara este pentru ca tu mananci si nu mai depui efort pentru a scoate grasimile si se depune totul pe tine si daca faci sport e totul in regula. Poi cam atat am pentru tine am o gramada de feluri de a slabi dar sunt foarte nesanatoase si te distrugi + ca eu nu le-am incercat si nu stiu cat de eficiente suntwinking. Asa ca ai incredere in ce ti-am spus eu. Daca vrei un fel de program de sport sau de mancare poti sa ma contactezi la id: pretty_aly_girl@yahoo.com.
Sper ca ti-am fost de folos :*

| Teddybbbear a răspuns:

Ai 13anisori...lasa dietele si joaca-te cu copii!
lasa internetul si socializeaza cum se facea pe vremuri! ca peste 5ani nu o sa te bage nimeni in seama daca inca esti dolofana!

| ビアンカ a răspuns:

Nu manca multe dulciuri si sa nu mananci de la ora 6 incolo