| selysol a întrebat:

:* de curand mi-au iesit niste puncte negre pe nas cum pot sa scap de ele?

Răspuns Câştigător
| MadalinStoicescu a răspuns:

Cum sa inlaturi punctele negre
Cea mai obisnuita metoda de eliminare a punctelor negre este stoarcerea lor. Daca o faci cu grija, poti elimina punctele negre de pe nasul tau fara sa provoci vreo infectie.
Pasi

Spala si exfoliaza pielea folosind un agent de exfoliere usoara.
Usuca pielea, batand-o usor cu palmele si abureste fata. Poti adauga cateva picaturi de ulei de arbore de ceai in bolul cu apa calda pe care-l folosesti pentru aburire.
Dupa 10 minute de aburire, porii se vor deschide.
Poti folosi o masca sau un tratament facial pentru eliminarea punctelor negre. Aplica masca pe fata conform instructiunilor de utilizare. Dupa 10 minute, clateste cu apa calduta.
In cazul in care nu ai o masca, poti utiliza un extractor de puncte negre. Le storci usor, apoi aplici o crema usoara antiseptica pe zona respectiva.
Poti folosi benzi pentru puncte negre in loc de metodele mentionate mai sus.
Usuca pielea, batand-o usor cu palmele si repeta procedeul de doua ori pe saptamana. Urmeaza o rutina de ingrijire a pielii, si asta te va ajuta sa scapi de punctele negre, incet, dar constant.

4 răspunsuri:
| Alexutza25 a răspuns:

Dă-te cu zeamă de lămâie, laşi 10 minute să acţioneze, şi după te clăteşti. Eu aşa am scăpat happy

| ϟkatεVaηϟ a răspuns:

Spala-te des cu apa si sapun. (3-4 ori/zi)