| Aztecul a întrebat:

Ieri mi-am pus cercel in ureche.Am fost la un salon profesionist si mi-a spus sa stau cu el in ureche trei saptamani si ca nu am probleme la apa, soare, praf ș.a. doar daca nu il scot din ureche aceste 3 saptamani.
Mie imi este putin cam teama sa nu mi se infecteze.
De exemplu vreau sa fac baie si este cam imposibil sa nu ating macar putin cu apa urechea.
Voi ce-mi recomandati?

Răspuns Câştigător
| vmalex21 a răspuns:

E recomandat sa stai mai mult de 3 saptamani pentru a se forma gaura.Mie mi-au recomandat 6 saptamani.Am primit o solutie dezinfectanta si cicatrizanta iar fata care mi-a facut gaura in ureche mi-a spus sa il rotesc de 2 ori pe zi nu inainte de a ma spala pe maini si a curata zona cu respectiva solutie.Mergi la farmacie si cumpara apa oxigenata si crema Bepanthen sau Baneocin.Cu ajutorul unui betisor pentru urechi cureti cu putina apa oxigenata dupa care aplici crema si rotesti.In aproximativ o luna va fi totul in regula iar dupa o luna jumatate vei putea schimba cercelul.

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Numai fetele poartă cercei, baietii nu.

| AdelinaC a răspuns:

Mai degraba sa te infectezi daca nu te speli.

| Michaeel a răspuns:

Acum exagerezi? Nici nu te mai speli de frica sa nu se infecteze.Cun sa infecteaze apa? Dacă salonul, care e și profesionist, îți spune ca nu ai cum sa te infectezi atunci nu îți mai fa griji degeaba.

| vmalex21 a răspuns (pentru Michaeel):

Daca nu te speli pe maini inainte sa atingi cercelul proaspat pus sau in timpul procesului de vindecare poti sa te alegi cu o infectie de toata frumusetea chiar si daca ti-ai facut la cel mai curat si profesionist salon.

| vmalex21 a răspuns:

Inca ceva.Apa aia nu are nicio treaba cu rana de vreme ce e curata.Eu am fost si la piscina si nu am avut nicio problema.Ar trebui sa iti faci griji in schimb sa nu ai vreo alergie la materialul cercelului pe care vrei sa il pui, sunt multi cercei facuti din cele mai ordinare tinichele.Iti recomand un cercel din aur alb, galben, argint sau titan in functie de gusturi.Sa il dezinfectezi inainte de a il pune in ureche cu alcool sanitar.

| Fhaksjejdh a răspuns:

Hei, tot așa mi s-a spus și mie când mi-am dat celelalte găuri în urechi, în caz că te doare sau faci puroi, dă-te cu crema Baneocin