| anonim_4396 a întrebat:

Salut,TPU! Stiti cumva de la cati ani se poarta lentile de contact?

Răspuns Câştigător
| Dianatips a răspuns:

Pai depinde, daca vrei sa porti doar pentru a-ti schimba culoarea ochilor sau pentru vedere. Daca e doar pentru prima varianta, banuiesc ca poti de la orice varsta dar trebuie sa ai foarte mare grija cu ele, sa fie tot timpu in cutiutele lor si in solutia pe care o primesti cand le achizitionezi. Trebuie sa ai grija si atunci cand nu le porti cateva zile sa iti amintesti sa pui solutie in cutiute pentru ca lentilele o absorb foarte repede, si bineinteles sa fii tot timpul curata pe maini si de preferat sa nu ai unghiile prea lungi sa nu te ranesti sau sa iti rupi lentilele. Daca vrei sa le porti in scopuri de sanatate trebuie intai sa mergi la un control oftalmologic si sa ii spui medicului ca doresti lentile, sa vezi ce iti sugereaza, daca ar fi ok, tipul de lentile de care ai avea nevoie si asa mai departe. Nestiind ce varsta ai, si in caz ca te hotarasti sa iti cumperi, daca te machiezi intotdeauna sa iti pui lentilele la inceput iar apoi sa iti faci machiajul pentru ca altfel risti sa il strici, sau sa iti lacrimeze ochii si sa iti curga rimelul...si nu e tare placut big grin Succes

5 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Normal după ce se opreşte creşterea ca ochiul să fie perfect matur.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna, In primul rand trebuie sa te anunt ca poti purta de la orice varsta lentile de contact. Colorate ( pentru efectul lor cosmetic) sau pentru corectie, lentilele trebuie recomandate de medicul specialist. Ambele tipuri de lentile au niste parametri care se recomanda in urma unui control medical. Pentru ca lentilele sa se potriveasca exact pe ochi si sa nu-ti fie incomode sau sa irte irisul. Si referitor la ce ti-a fost sugerat, lentilele NICIODATA nu se aplica inainte de a aplica produsele de make-up. Uite aici si de ce http://lentiledecontactblog.wordpress.com/2013/01/17/30/ si aici http://www.xlentile.ro/informatii/faq.html - ultimul paragraf! Sper sa gasesti utila informatia!

| kx123 a răspuns:

Pai cand iti doresti tu, daca te lasa parintii nu e o problema.

| SPINAKZU a răspuns:

Dupa 14 ani stiam eu

| MihaelaValentina a răspuns:

Nu este o varsta anume, dar de la 12 ani ai putea folosi pentru ca pana atunci esti foarte mica