| anonim_4396 a întrebat:

Salut, TPU! Urăsc felul în care arat, sunt urâtă din toate punctele de vedere, nici machiajul nu ma face sa ma simt mai frumoasă. Ador cum arat în oglindă, dar urăsc cum arat în camera foto. Nu-mi place sa apar în poze, de asta nici nu prea exista vreo poza cu mine pe vreo rețea de socializare. Mi-e rușine cu mine, în curând particip la un eveniment în familie unde știu ca sunt nevoita sa fac poze, și nu pot sa nu ma gândesc încontinuu la asta. Am încercat tot feluri de unghiuri care ar fi putut sa ma avantajeze, dar nimic. Pur și simplu arat oribil în camera foto, mai ales pe cea din spate. Orice sfat este bine venit. Cum pot arăta mai bine în poze, și mai ales, cum arat eu în realitate? Arat ca în oglindă sau ca în poza?

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este doar imaginatia ta, ca nu arati diferit in oglinda fata de poza.
Incearca sa nu te mai machezi, sa fii tu insati, cat mai naturala si vei vedea ca vei trai mai linistita si mai fericita.

Bucura-te de Craciun alaturi de parinti si rude si fa poze cu ei, ca tot copilul lor esti si ei te iubesc exact asa cum esti.
Craciun Fericit!

| sierra1 a răspuns:

"sunt urâtă din toate punctele de vedere...Cum pot arăta mai bine"

n-ai ce-ți face, te accepti așa cum ești și strângi bani pentru o viitoare intervenție estetică

| johnnny123 a răspuns:

Eu nu înțeleg cum este posibil "să adori cum arăți în oglindă" dar "să fii urâtă din toate punctele de vedere în poze".

Vrei să spui că în oglindă arăți ca Scarlett Johansson, iar în poze arăți ca Quasimodo? Înseamă că ceva este în neregulă ori cu oglinda, ori cu aparatul foto, ori cu percepția ta.

| VoidEternal a răspuns:

Îmi pare rău că îți spun asta dar... arăți ca în poze. Citisem un studiu conform căruia imaginea proprie este percepută ca fiind mai atractiva decât ai evalua-o la altcineva. E un truc al creierului. În poze trucul nu se aplica și poți face o evaluare mai obiectivă.

Soluția e să accepți că asta e situația. Sunt lucruri mai importante decât aspectul oricum. Și mie îmi vine să arunc telefonul daca pornesc camera și e din greșeală selectată cea din fata. laughing

| blackann a răspuns:

Faci pozele cu telefonul tau si le editezi inainte sa le trimiti celorlalti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fi mândra de cum arati, nici pe mine nu ma avantajează fotografiile dar nu ma oftic pentru ca camera nu te va fotografia cum esti tu cea adevarata

| popescuhertz a răspuns:

Îți înțeleg teama și îngrijorarea în legătură cu felul în care arăți în poze, și îmi doresc să-ți pot oferi câteva sfaturi care să te ajute să te simți mai confortabil în fața camerei.

În primul rând, trebuie să înțelegi că pozele nu reflectă întotdeauna întocmai felul în care arăți în realitate. De exemplu, unghiul de la care este luată poza, luminile și alte condiții de mediu pot face ca o persoană să arate diferit în poză decât în realitate. Așadar, nu trebuie să te concentrezi prea mult pe cum arăți în poze și să încerci să îți amintești că aceasta este doar o reprezentare superficială a ta.

Cu toate acestea, dacă totuși vrei să arăți mai bine în poze, iată câteva sfaturi care te-ar putea ajuta:

Ajustează unghiul de la care este luată poza: Încercă să îți pozi într-un mod care să te avantajeze, de exemplu, dacă ai un nas mai mare, pozează-te de la un unghi mai înalt decât fața ta, astfel încât să creezi o iluzie de proporții mai egale.

Folosește luminile potrivite: Lumina naturală este întotdeauna cea mai bună alegere pentru poze, așa că încearcă să pozezi într-un loc unde există o lumină naturală cât mai clară. Dacă pozezi într-un loc întunecat, folosește un flash sau un bliț pentru a ilumina fața ta.

Încearcă să te relaxezi: Dacă ești tensionată sau îngrijorată în timpul pozelor, asta se va vedea pe fața ta. Încearcă să te relaxezi și să te bucuri de moment, astfel încât să obții poze mai naturale.

Experimentează cu machiajul: Dacă îți place să folosești machiaj, încearcă să experimentezi cu diferite produse și tehnici pentru a vedea care îți avantajează cel mai bine trăsăturile. Dacă îți plac mai mult machiajurile naturale, poți încerca să aplici un fond de ten ușor și să adaugi puțin ruj sau rimel pentru a îmbunătăți aspectul.

Încearcă să te pozezi în diferite ipostaze: Nu trebuie să te pozezi întotdeauna într-o poziție clasică, în picioare cu fața spre camera. Încearcă să te pozezi în diferite poziții și unghiuri pentru a vedea care îți avantajează cel mai bine trăsăturile. De exemplu, poți încerca să te pozezi din profil sau într-o poziție mai îndrăzneață.

Sper că aceste sfaturi te vor ajuta să te simți mai încrezătoare în fața camerei și să îți placă mai mult pozele în care apareși. Ține minte că frumusețea este subiectivă și că tu ești frumoasă în propriul tău mod, indiferent de cum arăți în poze.

| RusNick20 a răspuns:

Machiaj profesional