| FlorinBlondu a întrebat:

Salutare, a incercat cineva bicarbonat de sodiu in combinatie cu apa in curatarea tenului de zi cu zi?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

As recomanda sa incerci varianta cea mai mica a gelului de curatare ca sa vezi cum se intelege tenul tau cu el. Tenul se spala cu apa calduta, de doua ori pe zi, niciodata la extreme. Te speli pe maini inainte sa te speli pe fata. Umezesti fata, aplici in palme o cantitate mica de produs pe care o freci pana se formeaza putina spuma si produsul este distribuit uniform, vii pe ten cu el prin miscari foarte usoare circulare ( nu freca ), apoi clatesti tenul cu apa. Nu se spumeaza niciodata produsul direct pe ten. Ideal ar fi sa folosesti servetele pentru stergerea fetei pe care sa le tii intr-o cutie inchisa ermetic, ferite de praf, si de preferat nu in baie daca stii ca o sa le folosesti si cand este abur care poate ajunge la ele.

https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10062541

Iti deshidratezi tenul si iti distrugi bariera cu ceva, nu stiu ce folosesti dar ceva nu este ok in rutina ta. Produse prea dure, tratamente fotosensibilizante (cele pentru acnee ) fara SPF, scrub-uri, iritanti din masti naturale etc. Asigura-te ca bei suficienta apa.
https://comenzi.farmaciatei.ro/......em-p337174

11 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Eu știu că nu e ok să fie folosit zilnic

| Simpatic a răspuns:

Nu am incercat dar iti pot spune de pe acum ca rezultatele tind spre zero.
Vorbim de un ten acneic sau asa in general?
Oricum ar fi tenul chiar si gras exista o multime de creme si ape termale etc incat sa nu fie nevoie sa apelezi la babisme de genul bicarbonat de sodiu cu apa, ala e bun dar pentru albitul dintilor.

| FlorinBlondu explică (pentru Simpatic):

Sunt perioade si perioade cand imi apar punctele negre (posibil sa fie si din cauza alimentatiei) Ideea e ca as putea sa apelez mai usor la un dermatolog insa nu imi permite timpul si ultima data cand am fost mi-a "bagat le gat" fel si fel de solutii care nu prea si-au facut efectul, pe langa asta a mai si costat o caruta de bani. Ideea e ca acneea predomina in cea mai mare parte a zonei nasului unde este si o zona mai sensibila si sunt momente cand am tenul gras si momente cand am tenul foarte uscat si ma cojesc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu ce ti-a gresit tenul? :)) Bicarbonatul de sodiu are cateva proprietati, dar categoric cea de curatare nu este una dintre ele, cel mai des se foloseste pentru reglarea pH-ului unui produs. Folosirea lui ca scrub este foarte daunatoare pielii.
https://www.ewg.org/skindeep/ingredient/705994/SODIUM_BICARBONATE/

| Bizon95 a răspuns (pentru anonim_4396):

Bicarbonatul de sodiu e recomandat de exemplu sa cureti frigiderul cu el pentru ca dezinfecteaza si curata (si nu poti sa cureti cu clor sau cu detergent in frigider pentru ca nu poti clati bine dupa aia)

insa in rest, sunt perfect de acord cu tine, nu e bun pentru par, o sa il distruga sigur!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bizon95):

Vorbim despre cosmetica si ingrijirea tenului, nu despre spalat wc-ul, termenii trebuie intelesi in contextul dat. Bicarbonatul de sodiu nu este sodium lauryl sulfoacetate, sodium cocoyl isethionate sau orice alt ingredient care este agent de curatare. Proprietatea lui abraziva nu il face agent de curatare nici cu 7 bilioane de acatiste de la gospodine. laughing Da, iti indeparteaza mizeria prin abraziune, dar tot nu e agent de curatare.

| FlorinBlondu explică (pentru anonim_4396):

M-ar fi interesar rutina de curatare zilnica(renunt la ideea de sapun sau alte substante care nu isi au rostul)

| FlorinBlondu explică (pentru anonim_4396):

Am sa incerc aceasta modalitate, insa nu am inteles administratea produsului acesta.
https://comenzi.farmaciatei.ro/......em-p337174

| anonim_4396 a răspuns (pentru FlorinBlondu):

Este o crema hidratanta care te ajuta sa iti repari bariera cutanata. Tenul fiind hidratat corect nu o sa mai produca la fel de mult sebum. Se aplica de 2 ori pe zi dupa curatarea tenului. Daca ai produse tratament de aplicat, se aplica ca ultim pas. Daca aplici spf (spf-ul se aplica dupa crema ) dimineata poti omite aplicarea cremei hidratante daca simti ca e prea mult, mai ales in sezonul cald.

| anonim_4396 a răspuns (pentru FlorinBlondu):

As recomanda sa incerci varianta cea mai mica a gelului de curatare ca sa vezi cum se intelege tenul tau cu el. Tenul se spala cu apa calduta, de doua ori pe zi, niciodata la extreme. Te speli pe maini inainte sa te speli pe fata. Umezesti fata, aplici in palme o cantitate mica de produs pe care o freci pana se formeaza putina spuma si produsul este distribuit uniform, vii pe ten cu el prin miscari foarte usoare circulare ( nu freca ), apoi clatesti tenul cu apa. Nu se spumeaza niciodata produsul direct pe ten. Ideal ar fi sa folosesti servetele pentru stergerea fetei pe care sa le tii intr-o cutie inchisa ermetic, ferite de praf, si de preferat nu in baie daca stii ca o sa le folosesti si cand este abur care poate ajunge la ele.

https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10062541

Iti deshidratezi tenul si iti distrugi bariera cu ceva, nu stiu ce folosesti dar ceva nu este ok in rutina ta. Produse prea dure, tratamente fotosensibilizante (cele pentru acnee ) fara SPF, scrub-uri, iritanti din masti naturale etc. Asigura-te ca bei suficienta apa.
https://comenzi.farmaciatei.ro/......em-p337174

| lorena1gianinak a răspuns:

Bicarbonatul de sodiu este nociv pentru ten. Chiar dacă se folosește pentru reglarea ph-ului.

| BlackLight1987 a răspuns:

Soția foloseste in combinatie cu miere. E foarte mulțumită de rezultat.