| Alex88cta a întrebat:

Salutare. Am si eu o intrebare care ar putea parea stupida. Sunt cremele antirid pentru persoanele peste 50 de ani. Ce se intampla daca aplici o astfel de crema pe un ten mai tanar?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Crema o alegi in functie de nevoile tenului tau, este foarte important ca un produs cosmetic sa se afle intr-un ambalaj care sa nu permita aerului si luminii sa patrunda ( tub sau recipient cu pompita opac ). Ingredientele active se distrug in prezenta aerului si a luminii deci ai aplica degeaba un produs care e bine formulat dar nu se afla intr-un recipient potrivit, iar daca iti bagi degetele in recipient o sa contaminezi produsul si o sa favorizezi inmultirea bacteriilor. Trebuie sa te uiti la ingrediente atunci cand alegi un produs, iar protectia solara ( spf 50 ) nu trebuie sa lipseasca. Degeaba repari pe o parte si distrugi pe cealalta. Soarele este principalul factor al imbatranirii premature, El distruge celulele pielii si le transforma in celule anormale care nu se mai comporta normal si duc la aparitia ridurilor sau a petelor solare. ( ambele daca esti mai norocos :)) )

Tenul produce din ce in ce mai putin colagen odata cu trecerea anilor, iar produsele cosmetice ajuta la marirea cantitatii de colagen pe care tenul o produce in mod normal, dar chiar daca folosim produse bine formulate tenul nu o sa produca la fel de mult colagen ca la 20-25 de ani de exemplu.

Cremele anti-rid previn imbatranirea prematura si amelioreaza semnele imbatranirii pielii, dar trebuie sa cauti creme cu ingrediente benefice intr-o cantitate cat mai mare. Ingredientele sunt listate in ordinea descrescatoare a cantitatii lor pe ambalaj.

Crema trebuie sa contina antioxidanti (ex : vitamina c, vitamina e, coenzima q10, alpha lipoic acid etc. ), ingrediente care le comunica celulelor pielii sa se comporte cat mai normal dar au si abilitatea de a opri unele substante care le spun celulelor sa se comporte anormal ( ex : ATP, Vitamina A/retinol care are mai multe forme, niacidamida care este o forma de vitamina B3 - aceste ingrediente sunt mai greu tolerate de piele pentru ca sunt ingrediente active si tenul necesita timp ca sa se acomodeze cu ele - o introducere agresiva/brusca a lor poate duce la descuamarea tenului, iritarea si sensibilizarea lui ), anti-iritantii sunt foarte utili mai ales in combinatie cu ingredientele active care sunt foarte benefice pentru tenul nostru ( ex : vitamina c, ceaiul verde, aloe, alantoina etc. ) si ingrediente reparatoare care tin celulele unite si ajuta pielea sa nu ajunga uscata si cu un aspect nesanatos/obosit/tern ( ulei de jojoba, acid hialuronic, licerina, ceramide, amino acizi etc. )

Poti sa iti faci si singura acasa un mixt de uleiuri daca tenul tau le tolereaza.

Uleiuri care contin antioxidanti : argan, avocado, masline, palmier, rodie, migdale dulci, germeni de grau ( are o cantitate mare de vitamina e ), macese, seminte de merisor, samburi de strugure etc.

Uleiuri care contin ingrediente de tip cell communicating : limba mielului ( se gaseste sub denumirea de Borago ), cocaze negre, luminita serii si canepa. Cea mai mare concentratie o are Borago, urmat de uleiul de coacaze negre si tot asa.

Uleiuri care contin anti-iritanti : coacaze negre, borago, in, luminita serii, seminte de bumbac, porumb, nuci de macadamia, boabe de soia, sofranel etc.

Daca ai tenul gras sau preferi uleiurile uscate poti sa folosesti uleiurile cu o concentratie a acidului oleic mai scazuta, printre acestea se numara uleiul de : jojoba, borago, coacaze negre, luminita serii, seminte de bumbac, seminte de merisor, germeni de grau, in, samburi de strugure, macese etc

Emulsie hidratanta matifianta ten gras Gerovital H3 Derma+ are ca al 2-lea ingredient Vitamina B3 ( niacinamide ) :
https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10043047

The Ordinary Buffet 67 lei - este un ser cu ingrediente pentru repararea tenului, daca ai rabdare sa reapara in stoc iti recomand sa-l cumperi :
https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10054051

La o comanda am primit serul asta de 5 ml care mi-a ajuns cam 4-5 luni aplicat in jurul ochilor si pe frunte. Estompeaza foarte bine ridurile, cel mai vizibil a fost pe frunte, aveam vreo doua riduri de expresie care erau foarte vizibile :
http://www.paulaschoice.ro/......m-5ml.html

* contine o cantitate mare de vitamina c, vitamina e, ceramide, coenzima q10, ingrediente de tip cell communicating, anti-iritanti si antioxidanti ( ingrediente care ajuta la regenerarea pielii, restul listei de ingrediente este curata - fara iritanti )

7 răspunsuri:
| kiri11 a răspuns:

Cremele antirid sunt dedicate ridurilor laughing persoanele tinere au de asemenea riduri. In cazul in care cauti un produs verificat, iti recomand sa citesti mai multe despre crema Perle Beleu.

| kiri11 a răspuns:

Eu spre exemplu am 39 si pot spune ca folosesc de 5 ani astfel de produse, strict anti-rid.

| Justme111 a răspuns:

Sunt si astfel de creme pentru tineri. Am vazut la oriflame. Doar ca trebuie sa faci tratamentul dimineata si seara.

| JoleneSth20 a răspuns:

Cremele din comerţ au o etichetă murdară. Încearcă un ulei hidratant pur, bio, neprocesat care îţi va hrăni pielea cum n-o face nicio cremă.

| Mariaaaavev a răspuns:

Buna! Nu e deloc stupida intrebarea. Sunt si pentru persoane de 50 de ani( gasesti la Avon cu un pret bun). Iti recomand sa bei multa apa ca sa fie hidratat si sa nu folosesti machiaj. Cremele in general produc cosuri, puncte negre. Nu prea am vazut sa ajute.

| DoarStefan a răspuns:

Probabil o sa te transformi 'napoi in bebelus.

| Antonialallaaalla a răspuns:

Si eu aplic o crema care spune ca este peste 50 de ani si chiar imi face fata mai fina.Eu cred ca no sa ti faca nimic.