| nyoentox2002 a întrebat:

Salutare,eu am părul creț,și parcă aș vrea să îmi schimb look-ul, nu îmi place părul scurt, îmi place mai mare/lung pană la o limită, mă gândeam prima data la dreduri dar nu știu ce fel de dreduri s-ar potrivi ori par creț mare(al meu se încrețește cat de lung e, că cu cât e mai scurt cu atât se onduleaza mai mult) dar asta nu știu mai exact a daca îl las mare nu știu dacă se lasă în jos sau rămâne în sus, era fain sa îmi rămână în jos, nu știu!

13 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Trebuie intai sa faci diferenta intre cret si ondulat. Spre exemplu eu cand am parul de 5 cm, se face cret cret, cand creste, buclele atarna, nu e cret, e ondulat. Onduleurile la parul meu nu tin mai mult de 2 3 zile, se unge si devine drept.Acu am parul lung, bretonu imi depaseste barbia, il prind in coada. Ca sa se observe buclele cum trebuie, trebuie sa mai creasca mai mult. Depinde foarte mult de tine ce iti doresti, pot sa iti spun doar ca parul lung necesita foarte multa atentie, si te chinui cu el pana poti sa il prinzi in coada.

| nyoentox2002 explică (pentru Liviu):

Asta e faza că sunt foarte multe tipuri de de păr creț și ondulat, la mine la 5 cm stă ondulat spre drept și pe la 10 cm in colo sta creț sau ondulat depinde de zile!

| Dani1127775837793774 a răspuns (pentru Liviu):

Salut îmi poți trimite o poză cu părul tău? Sunt în situația ta și vreau să mi-l las lung dar aș vrea să știu cum arâtă

| dullcat a răspuns:

Depinde cat de cret e parul, cat de fixa e textura lui.E posibil sa ramana cret chiar si daca il lasi lung.In acelasi timp, e posibil sa se indrepte din cauza greutatii si sa fie cret numai spre varfuri.Eu cred ca la tine va fi a doua varianta, dar cel mai sigur vei afla proband. Daca aplici produse cu keratina parul se va mai cuminti/ indrepta, teoretic.

| nyoentox2002 explică (pentru dullcat):

Mie îmi place părul cret dar depinde și ce fel de creț e, de exemplu al meu e fain, al meu nu pot sa zic că e creț creț, mie îmi place ondulat

| nyoentox2002 explică (pentru dullcat):

Ar fi fain sa fie mai mult ondulat și să se lase în jos, alții au păr creț din ăla nașpa care rămâne foarte ridicat în sus nu știu dacă îl știi pe ăla de pe tiktok cu parul mare și creț care dansează în fața oamenilor!

| dullcat a răspuns (pentru nyoentox2002):

Nu il stiu.Ai putea merge la un salon sa iti spuna cei de acolo ce textura are parul tau si cum vad ei situatia in caz ca il lasi lung.

| nyoentox2002 explică:

Daca nu îți convine nu mai comenta, s**i pl și dai scroll

| Hkhtfcvhu a răspuns:

Salut, vreau doar sa iti spun daca iti faci dreduri nu mai poti scapa de ele doar daca iti tai tot parul jos in cele mai multe instante, sunt cateva persoane care stiu sa le desfaca dar putine rau

| nyoentox2002 explică (pentru Hkhtfcvhu):

Pe o parte m-ar interesa că m-am saturat că toți să aibă aceeași freză că a mea

| Hkhtfcvhu a răspuns (pentru nyoentox2002):

E trendul ala cu,, baietii creti is mai hot" poti incerca mai multe tunsori, dar daca iti faci dreaduri exista sansa mare ca o sa ramai cu ele mereu sau te tunzi buzzcut/chel

| dullcat a răspuns (pentru Hkhtfcvhu):

Exact.Plus, costa destul de mult sa ti le pui si apoi sa ti le desfaca(necesita o tona de rabdare).Si eu cunosc persoane care au preferat sa taie direct.

| ochiul a răspuns:

Cinei taticul tau