| Anonim1018 a întrebat:

Salutare TPU! Sunt baiat si ma gandesc sa imi las parul lung. Este vreo metoada sa il las sa creasca, dar in acelasi timp sa trec si pe la frizer regulat si sa fie estetic? Ce produse imi recomandati pentru crestere si cam in cat timp ar trebui sa creasca?

2 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Pai cat de lung vrei sa ti-l lasi? Un par sanatos creste cam 1 cm pe luna.La 3 luni este recomandat sa mergi pentru a-ti taia varfurile despicate, adica tot cativa cm, insa asta abia dupa ce iti ajunge la umeri sau chiar mai lung.Pe masura ce creste in lungime, trebuie sa ai grija de el si preferabil sa-l dai cu putin ulei la varfuri, fiindca acestea se usuca, despica si trebuie taiate, altfel se vor tot despica pana mai sus, afectand lungimea si aspectul.Eu iti recomand sa-ti faci masti acasa(cu ou, apa de orez, ulei de masline, iaurt, ceai de lavanda, rozmarin, miere, musetel etc.) daca vrei sa fie sanatos si sa vezi o crestere rapida.

| carevaescu a răspuns:

Te duci la orice frizer pentru intretinere.
Cam 15 cm pe an creste