| Diana0dya a întrebat:

Scz. categoria, sunt putin cam timida, nu prea vb cu colegii, sunt retrasa, si as vrea sa stiu cum pot sa nu mai fiu rusinoasa, adica ce ar trebui sa fac in privinta asta?

Răspuns Câştigător
| laryyssaa a răspuns:

Inceraca sa fii mai increzatoare in tine, pentru ca vei vedea cu timpul ca si restul colegilor tai sunt tot oameni si fiecare face greseli, deci nu ar mai trebui sa-ti fie frica pentru ca nu te va judeca nimeni, nu-ti va face nimeni nimic daca spui sau faci ceva gresit...
si in plus nu ar trebui sa-ti pese asa de mult ce ceea ce spun restul pentru ca lumea poate fii foarte invidioasa, si atunci se razbuna pe cine poate. sper ca te-am ajutat...

4 răspunsuri:
| HappyCandy a răspuns:

Trebuie sa faci mai des ceia ce tie mai mult rusine, adica daca tie rusine sa vorbesti cu colegii fa-o mai des.Dar daca tie rusine sa spunem s-o numesti pe mama rea( chiar daca nu e asa) sau nu stiu cum mai bine nu incerca, adica am vrut sa spun ca nu trebuie sa fii nici exagerata.Trebuie sa ai incredere in tine sa fii tu insuti.

| Crisstinutzza97 a răspuns:

Pai impuneti punctul de vedere si incearca sa te introduci in cat mai multe"grupulete" si activitati sper sa-ti fie de ajutor:X

| hellokityy a răspuns:

Daca esti noua ai putea sa sa faci cunostinta cu mai multi dintre ei si sa incerci sa fii mai indrazneata pentru ca daca esti timida nu te baga nici ei in seama si astaa e rau! Deci indrazneala vine de la sine nu invatand de la cineva, asta e parerea mea!

| WantToPLAY a răspuns:

Buna Diana sincer nu prea ai ce sa faci in privinta asta pentru ca asa e felul tau.Eu am 14 ani si sincer sunt foarte rusinos, iar cand ma striga vreun profesor la scoala ma inrosesc instantaneu happy.Nu prea ai ce face in privinta asta... daca chiar vrei sa nu mai fi asa incearca sa-ti faci prieteni sa fi mai deschisa cu totiwinking FUNDA?