| Maxx23 a întrebat:

Seruri pentru fata, cele naturale fara parfum, alcool, parabeni, chimicale sunt recomandate și pentru bărbați? Sau fac rău mai mult? Am probleme cu tenul mixt spre gras

9 răspunsuri:
| Sunshine123 a răspuns:

Bună! Produsele de skincare nu sunt formulate în special doar pentru femei sau doar pentru bărbați, sunt formulate pentru oameni, indiferent de genul lor. Cele mai bune seruri pentru un ten mixt spre gras ți le poate face un medic dermatolog, deci nu ezita să apelezi la el.

| All2exxtra a răspuns:

Nu există diferențe între femei şi bărbați. Ce merge la unii, merge şi la ceilalți.

Mereu când aud de cazuri în care cineva caută o rutină de skin care, recomandarea mea este mersul la dermatolog. Îți poate recomanda ceva concret pentru pielea ta, pentru că sunt multe cazuri în care ce funcționează la X nu funcționează la Y pentru acelaşi tip de ten, sau poate chiar dăuna într-un fel sau altul.

| Maxx23 explică (pentru All2exxtra):

Asta nu te înțeleg. Cum sa dăuneze când sunt produse naturale coreene, gen Iunik sau Eladerm.

| All2exxtra a răspuns (pentru Maxx23):

Fiecare ten are "pretențiile" lui ca să spun aşa. Eu sunt make-up artist şi primul lucru care mi s-a spus la curs a fost următorul: "Dacă un client are o problemă cât de mică cu tenul, îi spui să vină cu o cremă de hidratate proprie". Asta pentru că ce îmi prieşte mie, poate să nu îți priască ție şi poate duce la lucruri şi mai urâte. Eu şi sora mea avem acelaşi tip de ten. Ne-am luat două creme la fel, uneia i-a ieşit coşuri de la ea, alteia nu. Asta se poate întâmpla şi la produse de top, pentru că pielea are o reacție față de orice îți pui pe față. Nu ştiu cum să explic mai bine de atât, însă sper că ai înțeles.

| All2exxtra a răspuns (pentru All2exxtra):

Şi mai pot adăuga că am văzut multe cazuri de afecțiuni precum dermatită din cauza anumitor produse. Natural nu înseamnă neapărat că produsul nu poate avea absolut nicio reacție adversă la tenuri problematice.

| Maxx23 explică (pentru All2exxtra):

Aaaa
Am înțeles acum
Dar nici rau nu poate sa faca
Adica nu e posibil sa îmbătrânească? Eu as incerca ceva
Am ten mixt spre gras dar multe imperfecțiuni

| All2exxtra a răspuns (pentru Maxx23):

Depinde ce serumuri vrei să iei, pe bază de ce. Teoretic, fiind cât mai aproape de natural, nu au cum să îmbătrânească tenul, ci din contră. Trebuie să ai în vedere, însă, pe lângă tipul de ten, mai multe aspecte, precum categoria de vârstă din care faci parte, iar, de exemplu, dacă te confrunți cu coşuri sau puncte negre, trebuie să ai grijă ca produsele respective să nu le supere şi mai tare. Eu mi-am rezolvat mare parte din imperfecțiuni cu produse pe bază de arbore de ceai, dar unele trebuiesc folosite cu prudență, întrucât sunt destul de tari şi pot să cauzeze uscăciune. Alternativele sunt multe. Ideal ar fi să citeşti descrierea produsului, alături de câteva opinii de la utilizatori şi să vezi cam ce ți-ar trebui şi cum ar trebui să le foloseşti.

| Maxx23 explică (pentru All2exxtra):

Eu am comandat un ser Iunik cu ingrediente naturale pentru ten mixt-gras și încă un ser calmant cu arbore de ceai, apoi am comandat un gel de curatare Eladerm BHA.