| anonim_4396 a întrebat:

Servus TPU. Ieri am fost la coafor pentru. vopsit. Parul meu are o problema in sensul ca a fost decolorat, in parte a crescut altul nou cam de o palma jumatate.Nu va imaginati ca am stat asa, in perioada asta mi l-am vopsit de mai multe ori si l-am mai scurtat ca sa scap incet incet de partea decolorata. Insa de fiecare data alta nuanta, in asa fel incat sa fie o culoare uniforma si nu f.inchisa pentru ca sunt satena si nu ma prind nuantele mai inchise. Nu vreau sa va spun cate milioane m-a costat ca sa nu radeti de cat de proasta am fost ca am ales un salon de fite (unde m-am mai facut de doua ori, dar mi-a iesit). Insa acum tipa (alta) care m-a facut mi-a bagat aceeasi nuanta tot parul, adica ceva saten deschis.Ideea e ca partea de sus mi-a iesit roscat,cea de jos (un blond mediu, nu natural,ci vopsit) mi-a ramas la fel.A folosit l'oreal fara amoniac. Ideea e ca mi-e jena sa ies in strada,arata chiar aiurea si voiam sa stiu ce pot sa fac sa scap cat de rapid de problema asta. Din cat mi s-a spus de-a lundul timpului, partea decolorata nu mai are pigment, asa ca aderenta nu e ca in partea de sus.Automat,cea de jos o sa decoloreze mai repede si sus mai greu.De coafor nu mai vreau sa aud, ca mi-au distrus parul.Si daca ma faceam singura nu mi-ar fi iesit atat de groaznic. Astept sfaturi, va rog. Oare daca imi iau un tub din ala fara amoniac (casting) blond pt.partea de sus, mi-ar acoperi roscatul? Ce parere aveti.Nu vreau o anume nuanta,evident sa fie cat de deschis, altfel ma prinde rau, ceea ce vreau e o culoare uniforma si fara decolorant.

7 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Poti sa incerci dar o diferenta de culori[radacina si varfuri] tot o sa se observe

| Bondarel99 a răspuns:

E cam aiurea problema asta, mai ales daca te-ai facut la un salon de fite.Inainte sa bagi alta vopsea de capul tau, incearca cu un sampon violet(kallos sau ce firma gasesti) ca sa te scape de nuantele de roscat si sa se vada uniform.Si eu m-am facut blonda si de fiecare data cand ma vopsesc imi iese roscat/portocaliu dar rezolv cu samponul asta.

| m00n a răspuns:

Poti sa pui un trilion de vopsele, n-ai ce face ca tot iti iese diferit.Eu acum sunt blonda si am facut prostia sa aleg la coafor 2 nuante diferite, iar dupa ce mi-a crescut parul, adica acum, am 3 culori in cap si degeaba le-am acoperit, e diferenta de nuanta.Nu poti decat sa te decolorezi cu un decolorant puternic si apoi sa te vopsesti o culoare apropiata de cea naturala a ta sau sa te vopsesti mai inchis.
Si eu ma duc maine la coafor si am emotii ca e noua tipa, nu mai fac greseala sa ma dau pe mana unui gay arab cum am facut data trecuta si sa-i vars multi bani pentru o porcarie de tunsoare fara forma si o vopsea de cacao...

| Mareacluj a răspuns (pentru m00n):

Inteleg, insa in ultima jumatate de an m-am vopsit lunar (imi creste parul f.repede si se vede la radacina) si am mai taiat din el, tocmai pentru.a scapa de partea decolorata.Ideea e ca toti au folosit o nuanta deschisa pe partea inchisa si invers.Rezultatul a fost de fiecare data o culoare uniforma. E adevarat ca dupa cam 4 spalari incepea sa se distinga ca-s 2 nuante dar asa putin. Oricum ma vopseam lunar, nu avea timp sa se vada.Dar acum nu inteleg de ce la tipa asta nu i-a tercut prin cap sa faca la fel.Eu...m-am lasat pe mana ei, am spus ca e profesionista.Nu mai spun ca i-am zis ca ma tunda un cm si mi-a luat aproape o palma si mi l-a aranjat cum a vrut ea, nu cum am vrut eu.Si nu mai spun ca dupa ce mi l-a aranjat (cu spuma si se intarise) i-a venit ideea sa ma tunda mai scurt in scari, dar am refuzat-o.

| m00n a răspuns (pentru Mareacluj):

Eu am parul pana la umeri acum dupa multe eforturi, tipul m-a tuns ca pe o mamie si m-a vopsit kaki la radacini, iar in stanga era mai scurt ca il lasa drept iar in drepta era mai lung ca sa imi rasuceasca varfurile.Si acum am in cap brunet, kaki si blond-cenusiu extra decolorat.I-am dat 250lei pentru treaba asta si mi-a pus in cap vopsea de la Kalos care e fix 8lei in magazinstraight face
Oricum eu zic sa te deschizi ca vine primavaraaaa acuuum:XEu asa o sa fac, dar de data asta ma duc cu mama, sa fiu sigura ca isi face aia treaba binelaughing

| Mareacluj a răspuns (pentru m00n):

Pai daca omul nu stie meserie poti sa mergi si cu politia, spun eu. Oricum, macar o nuielusa daca ar lua mama ta, sa-i dea peste mana cand simte ca o ia in directia gresita!

| m00n a răspuns (pentru Mareacluj):

Sa stiilaughingDupa ce o va intalni pe mama, cred ca se lasa de meserie daca nu ma face binelaughing))Godzilla e minciunaaaaa....muhahahahahahahaaaaa