| anon2000 a întrebat:

Sfaturi de slăbit?

4 răspunsuri:
| capricc a răspuns:

Controleaza carbohidratii si fa mult sport (in casa / afara / la sala)

| almirock a răspuns:

Ceai verde chinezesc și mișcare happy

| anonim333 a răspuns:

Saptamâna 1 – fara carbohidrati

În primele zile de dieta dr. Oz ne recomanda sa renuntam la zahar si la carbohidrati.

"Ai grija la zaharul ascuns în alimente procesate care nu sunt dulci, de pilda ketchup-ul, mustarul, conservele de peste. Nu uita sa citesti etichetele bine", ne sfatuieste Dr. Oz.

Opteaza pentru legume proaspete si pentru carnea slaba. Daca vrei ceva dulce, alege fructe precum mere, pere, afine.

De-a lungul zilei, consuma între doi si trei litri de apa plata. O hidratare corespunzatoare te ajuta sa slabesti si sa elimini mai repede toxinele acumulate în ultima perioada.

Saptamâna 2 – renunta la nocivele mezeluri

Stim, arata si miros bine, au un gust delicios, însa nu ne hranesc.

Asadar, apeleaza la alternative mult mai sanatoase si alege carnea de vita, pui, porc, curcan, peste, pregatita cât mai natural.

Aceste alimente sunt foarte sanatoase si pot fi consumate cu încredere în timpul dietei.

De asemenea, este momentul sa reintroduci în dieta si carbohidratii complecsi, cunoscuti si sub denumirea de carbohidrati buni.

Poti sa manânci pâine integrala, cereale integrale, ovaz, grâu, porumb, orez, legume (fasole, mazare, linte, varza, conopida, morcovi), soia, nuci, seminte, fructe (prune, banane, capsuni, struguri, pere), etc.

Sursele de carbohidrati complecsi mentin senzatia de satietate mai mult timp si potoleste pofta de mâncare.

Si o regula importanta pentru aceasta saptamâna: combina corect alimentele. Nu consuma proteinele si grasimile cu carbohidratii la aceeasi masa.

Saptamâna 3 –adauga mult sport

În a treia saptamâna de dieta combina eficient noua alimentatie cu sportul.

Dupa ce ai pierdut câteva kilograme în ultimele trei saptamâni, în cea de-a patra urmeaza sa-ti tonifici corpul cu exercitii cât mai variate.

În aer liber exercitiile fizice sunt întotdeauna mai placute. Joggingul în jurul unui lac bate în orice zi turele facute pe o pista acoperita, asa cum o zi petrecuta pe lac întrece oricând aparatul pentru exersat vâslitul. Si nu exista termen de comparatie între o dupa-amiaza pe terenul de golf si un covor verde de golf de interior.

De-a lungul timpului, sportul reduce riscul de îmbolnavire, te ajuta sa-ti controlezi greutatea, sa te concentrezi mai bine si sa-ti mentii inima sanatoasa si puternica.

Nu în ultimul rând, învata si care sunt portile ideale pentru tine.

- O portie ideala de carbohidrati este de marimea pumnului tau;
- O portie ideala de carne este cât palma ta;
- O portie de grasimi trebuie sa fie cât degetul tau mare.

Sper sa iti fie de ajutor, pentru ca nu este bine sa slabesti prin infometare.

| AndreeaEeeea a răspuns:

Fara mancare seara si bei o cana de ceai verde! Daca poti renunta la paine e si mai bine! happy