| Kasia a întrebat:

Sora mea are coji in cap.un fel de matreata-dermatita seboreica.Cum sa scape de ea pentru ca a incercat o groaza de sampoane si nu au functionat.

Răspuns Câştigător
| a răspuns:

Hey! Si eu am avut matreata/ coji intr-un timp. E pe baza de stres!
Coafeza care ma tundea intr-o zi mi-a spus sa ma spal cu Johnson's Baby si scap 100% de 'probleme'. Faza e ca a fost foarte folositor sfatulhee hee. Am scapat de la prima spalare de asa zisele 'probleme'. Trebuie totusi sa se clateasca bine dupa spalare!
Va recomand cu placere Jonhson's Baby (Shampon), tuturor (pentru toate varstele)! Parul ramane matasos, lucios, mai usor, plin de volumhee hee, si luminoswinking!
Sper ca ti-am fost de ajutor! Bafta kiss

9 răspunsuri:
| IrinaAniri a răspuns:

Cere la farmacie un sampon puterni c contra matretii, dar spune-i farmacistei si ce varsta are sora ta, sunt unele poate mult prea puternice pentru ea

| Bratzz a răspuns:

Inseamna ca pielea scalpului cade. Sa se dea cu ulei de masline la suprafata scalpului si sa se maseze cu acesta in acea zona. Apoi sa se spele pe cap cu sapun de casa daca se poate, daca nu cu un sampon de bebelusi sau cu ceva cu ph-ul in jur de 6, 5. happy

| Bratzz a răspuns:

Inseamna ca pielea scalpului cade. Sa se dea cu ulei de masline la suprafata scalpului si sa se maseze cu acesta in acea zona. Apoi sa se spele pe cap cu sapun de casa daca se poate, daca nu cu un sampon de bebelusi sau cu ceva cu ph-ul usor bazic happy, adica intre 7, 5-8

| torsi a răspuns:

Incearca head and shoulders menthol

| JustMusic a răspuns:

Si eu am probleme, am incercat ccred ca toate sampoanele iesite pe piata, cel mai bun pentru mine schuma, dar nu am scapt total de matreata cu el, azi i mama mi-a spus sa ma spal pe cap cu lesie{apa cu cenusa fiarta}.Am fiert cenusa, am lasat sa se limpezeasca am luat apa de la suprafata am pusa in lighean si am am adaugat oleaca de apa, si m-am clatit pe cap, am facut masaj, am caltit in 2 ape, dupa ce sa uscat parul era foarte aspru iar seara m-am spalat cu samponul meu in mod normal si nu mai am matreata, poate si ea sa incerce.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nizoral e foarte bun, il recomanda o doctora care a avut experienta cu el. Si mie mi-a fost de ajutor pentru matreata.

| missoriginalitate a răspuns:

Pai eu zic sa incerci samponul anti matreata de la elseve Paris.dar cel gri, chiar daca e de barbati dar dupa aia te poti spala cu ala alb cu galpenA2

| PrettyLittlePsycho a răspuns:

Sunt niste sampoane foarte bune de la Ducray, specializate pe diverse tipuri de probleme ale scalpului. Le gasesti in farmacii, nu pe la supermarketuri.

| Anonim2097 a răspuns:

Buna! Si eu am avut aceasta problema, dar am gasit o solutie in care sa scap de matreata.
Am umplut o cana cu apa calduta, 3 linguri de otet si zeama de la o lamaie, si mi-am turnat in cap inainte cu o jumatate de ora inainte de a face baie.
Si a functionat!