| carliontzi a întrebat:

Am o mare problema sora mea are numai coji in cap si nu reuseste s scape de ele a folosit tot felul de solutii sampoane a fost si la dermatolog, ce altceva ar mai putea face, a mai avut altcineva problema asta?

9 răspunsuri:
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Bună @carliontzi! Piele capului este foarte uscată, de aceea apare dermatita seboreică. Eu mai aveam problemele astea după ce mă vopseam. Le-am rezolvat simplu și foarte eficient, cu ulei de măsline. Mi-am masat pielea capului cu ulei de măsline, prin miscări blânde, circulare. Am stat cu părul înfășurat întrun prosop două ore și m-am spălat. Să facă asta în fiecare săptămână și să vezi că nu numai că va scăpa de coji ci va avea și un păr mai sănătos.
Mari succese!

| ralucaralu a răspuns:

Dermatologul nu i-a spus ce sa faca? De cojile acelea nu scapi prea usor(nu fara medicamente) din cate stiu. Incearca un sampon mai usor, poate asta e cauza.Si nu cred ca e prea bine sa schimbi samponul.Succes!

| Teo a răspuns:

Am avut si eu cand eram copil si am scapat de ele cu gaz lampant.
Dupa ce se da cu gaz acoparai capul o ora si dupa sa se spele si sa repete operatiunea asta cateva zile.

| MACookie02 a răspuns:

Am avut si eu, si nu stiu cum dar miau disparut ca prin minune! Faza e ca acum cateva luni am renuntat la smponul meu I love Juicy de la Lush :X:X pentru ca se termina cam repede pentru cat de scump era si am folosit Head&Shoulders.Si la inceput nu a dat rezultate dar de curand chiar nu mai am cojite in par nu stiu ce s-a intamplat o minune probabil. Punct.

| LumeaÎnTreiDe a răspuns:

Buna! am avut aceeasi problema, dar crede-ma: un sampon m-a scapat de chinul acesta. se numeste Nizoral. nu stiu daca a incercat, dar dupa prima spalare, am inceput sa vad rezultate... succes!winking

| Madaliinaaa a răspuns:

E naspa, si o prietena de-a mea are si chiar nu stie cum sa scape de ele straight face

| Madaliinaaa a răspuns:

Ai fost si la dermatolog? Ce ti-a recomandat? Du-te din nou la dermatolog, dar la altul.Trebuie sa existe o solutie. Sper ca te-am ajutat.Si prietena mea a fost si i-a recomandat tot felul de solutii sau sampoane( nu stiu sigur ) si se observa rezultatul.Mai are foarte putine coji.winking

| claudiu_7286 a răspuns:

Si eu am este foarte greu sa le elimini dar sunt din cauza apei.Nu stiu insa ce poate face poate sa foloseasca sampoane medicinale.

| FloriiHoran a răspuns:

Pai.eu nu am avut dar am vazut la o verisoara. Putei face un fel de ceai cu frunze sau coji de nuc adica sa le fierbeti si apoi te clatesti cu ele ca si cu apa dar numai cu ele...crede`ma o sa mearga dar trebuie sa foloseasca asta la fiecare spalare si mai multe saptamanawinkinghappy