| anonim_4396 a întrebat:

Sp va rog ce sa fac.Eu am 12 ani si a inceput sa imi creasca par pe maini si pe picioarecryingSi pentru ca este vara trebuie sa port haine cu maneca scurta si pantaloni scurti si ma deranjeaza foarte tare ca parul de pe maini si de pe picioare se vede si ca uni imi reproseaza acest lucru.Mama nu ma lasa sa ma epilez pentru ca sp ca sunt prea mica.Trebuie sa mentionez ca eu sunt inalta si bine dezvoltata si cu toate ca am 12 ani par o fata de 14.Va rog sp ce parere aveti.Are dreptate mama? Chear sunt prea mica pentru a ma epila? Cum sa o conving pe mama?

15 răspunsuri:
| вυттєяƒℓу ƒℓу αωαу -» a răspuns:

Auzi...eu am 12 ani si ma duc azi sa ma epilez cu ceara la salon.Mama vrea sa ma duca de 11 ani. Ea crede ca nu este normal sa ma fac cu lama. Mult succes.

| Sara2 a răspuns:

Epileaza-te cu ceara nu face prostia ca noi toti (stiu ca majoritatea au dat prima data cu lama) fa-te cu ceara sau cu epilatorul si va creste f greu... m-am epilat pe maini cu epilatorul acum 3 saptamana si nici in ziua de azi nu a crescut la loc

| Vyio a răspuns:

Tata imi spunea mereu pe la 12-13 ani sa nu ma epilez, ca parul imi va creste mult mai mare, dar nu-l ascultam.
Mama nu avea nimic impotriva, stia cum erau legile frumusetii in timpul pubertatii mai ales. E normal sa-ti creasca parul, dar daca totusi e prea mult si prea mare, inseamna ca e o dereglare hormonala si ar trebui sa mergi la medic.
Pe maini nu ma epilez nici eu, desi parul e negru si nu foarte mare, insa e acceptabil. dar pe picioare nu-l pot accepta.
Intreab-o pe mama ta la ce varsta a inceput ea sa se epileze si vei vedea ca tot cam pe la aceeasi varsta.winking

| monyk a răspuns:

Buna, daca tu nu te simti bine in pielea ta, e bine sa te epilezi, dar daca mama nu te lasa, atunci incearca sa ii explici cu msta treaba, dar pe maini nu ar fi indicat, doar pe picioare...

| Ralux a răspuns:

La pubertate este normal ca iti creste par.Eu iti recomand ca doar daca se vede mult si urat sa il epilezi.

| Andreea_7493 a răspuns:

Parerea mea e ca cel mai bine ar fi sa discuti cu mama ta, sa vbesti deschis cu ea si sa-i spui si ei toate astea... poate te va intelege...tongue
mie nu mi se pare ca ai fi prea mica pentru a te epila
succes.

| ingerash_1766 a răspuns:

Nu te epila pe maini! o sa ai o si mai mult par, si parul de pe picioare epileazal cu benzi cu ceara epilatoare, dar numai partea de jos pana la genunchi.mama are dreptate, cu cat mai tarziu cu atat mai bine, ai putea sa o convingi sa te lase macar pe picioare, ca pe maini nu e necesar

| Raluca_7548 a răspuns:

Si la mine a fost la fel.cand aveam vreo 12 ani. dar a venit ziua in care am facut ce am vrut eu.si odata ce eram epilata.nu a avut ce sa-mi mai faca.Totusi la 12 ani e cam devreme. dar acum depinde si cum te simti tu.adica daca se vede nasol. ok. Epileaza-te!

| Mya a răspuns:

Deja esti o domnisorica in devenire, numai esti mica pentru a te epila! explica'i mamei tale ca este inestetic si fie ca te vei epila anul asta sau peste 2 ani, tot asa iti va creste parul(fiindca asta este cauza pentru care nu te lasa...chipurile iti va creste mai repede si des). Acum depinde si cu ce te epilezi; ar fi o greseala sa ti-l razi big grin. Cel mai indicat este aparatul electric sau ceara, astfel va creste mai rar si moale(nu aspru, in cazul raderii). Spune-i asta si mamei tale... poate o convingi cumva.Si daca nu reusesti, fa'o fara acordul ei! Asta e! Aici ea greseste...intr-adevar trebuie sa ne ascultam parintii, dar uneori chiar sunt exagerati!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu mi se pare normal k mama ta sa nu te lase sa te epilezi...pe maini, ok, nu mi se pare normal. dar pe picioare e chiar necesar...nici mie nu-mi place cand vad fete cu par pe picioare. dar pe mana nu vad de ce te-ar deranja...eu nu ma epilez pe mana.pentru ca o sa creasca si mai tare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De ce trebuie sa fie cum vrei tu? daca esti dezvoltata crezi caesti si matura? trebuie sa asculti. un parinte stie si cata libertate iti trebuie si cand iti trebuie.ai vazut ce a facut o furnicuta care voia sa se penseze? si-a rupt capul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu ma epilez cu ceara de la 14 ani. Probabil tu esti un pic mai bine dezvoltata si e normal sa te epilezi.Roaga-ti mama sa te duca la un cabinet de cosmetica. Explica-i mamei tale ca te simti prost sa arati asa, si probabil te va intelege.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai ai ciclu>?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pe picioare eeste absolut normal dar pe maini nu mi se pare normal si eu am tot 12 ani si ma epilez de la 11 ani.mama a fost de acord, si in plus o fac pentru curatenia mea.

| Denisa445 a răspuns:

Eu am aceeași problema dar am 11 ani și de la 9 îmi tot creste.