| anonim_4396 a întrebat:

Hei! Am mai văzut întrebări de genul pe TPU dar erau de acum 10 ani,cu oameni neevoluati. M-am gandit sa o pun iar,pentru ca acum sunt alte vremuri iar oamenii de acum o sa ma înțeleaga mai bine, sper. In general nu sunt o fata fitoasa, imi vad de scoala, etc. Tin sa mentionez ca am aproape 12 ani,am o moștenire lasata de la parintii mei,am foarte mult par. Cel de pe maini nu ma prea deranjeaza, am mai vazut fete. Insa cel de pe picioare e absolut oribil, efectiv e mult prea des si lung. Mama imi zice sa mai astept pana la 16 ani pana sa merg sa ma epilez, ceea ce e destul să tarziu, cred ca o sa creasca si mai rau. O gramada de fete la mine in scoala se epileaza si mamele lor n-au nici o problema. Sincer aveam problema cu parul pe picioare din clasa a 2 a, pentru ca sunt destul de dezvoltata si par de 16 ani, dar nu am rugat-o pe mama sa ma epileze, realizam si eu ca sunt mica. In clasa a 5 a am mai dus-o in toamna cum am dus-o,dar vreau si eu sa incep sa port fuste, pantaloni scurti, pentru ca vine vara si sunt nevoita sa port dresuri ca sa nu se vada parul. Putin ajutor va rog frumos? Cum sa o conving pe mama sa ma lase sa ma epilez?

Răspuns Câştigător
| anamaria82726 a răspuns:

Este fata si ea pana la urma si ar trebui sa te inteleaga.
Este acea crema de epilat. Eu folosesc de la veet. Pur si simplu o pui pe tine si stai 10 minute. Apoi parul se ia. Asta fiindca esti mica si nu ai neaparat nevoie de o epilare asa profesionala(cu ceara sau pe la saloane).
Eu sincer prima data cand m-am epilat nu am anuntat pe nimeni. Nu e ca si cum am facut ceva rau. Doar ma stanjenea sa vorbesc despre asta. Oricum nici nu au observat. Bine, eu nu am fost niciodata genul care sa aiba mult par pe corp.
Dar oricum sigur ai cum sa o faci sa se razgandeasca. Nu este ca si cum ii ceri ceva foarte grav sau ceva care iti este imposibil de indeplinit. Este foarte tarziu sa te epilezi prima data la 16 ani ca fata. Cam toate fetele simt aceasta nevoie de la varsta ta. Tu spune-i in continuare ca toate din jurul tau se epileaza si ca vrei sa poti purta si tu haine scurte, ca nu este nimic rau in asta etc. Cu timpul va fi de acord si sper ca te va intelege.

6 răspunsuri:
| CodrutElian1990 a răspuns:

A eticheta la varsta ta pe unii oameni ca neevoluati denota o crasa lipsa de educatie si in special lipsa celor 7 ani de acasa cum se spune. Tu crezi ca lumea a inceput odata cu tine?

| Jsnsgjansbznzzbdb a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Tocmai despre ce vorbeam. Erau alte vremuri pe atunci,dar se pare ca nici acum nu s-a schimbat nimic. Lipsa de educatie nu are ce sa caute aici, asta tine doar de dreptul meu de a îmi exprima opinia, pentru ca suntem liberi sa facem asta. Tot ce am vrut sa transmit prin acea faza e faptul ca multe persoane de diferite varste exagerează prea mult cu unele chestii, ceea ce ne face sa ne simtim nimicuri in fata lor, ne fac sa ne simtim de parca ne iau drepturile, de aceea i am numit neevoluati. Imi asum faptul ca le am pus această etichetă, e fix parerea mea, cine o respecta bine, cine nu, aia e, trebuie sa incercam sa iesim la suprafață si sa nu mai fim comuniști si "neevoluati psihic"

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Jsnsgjansbznzzbdb):

Iar ai gresit! Tu stii ce era un comunist? De ce vorbesti din auzite? Si atunci erau oameni destpti, iar politicienii erau mai putin corupti. Nu vreau sa-ti tin teoria despre comunism, ca nu este cazul. Societatea trebuie sa mearga inainte, nu sa se intoarca.
Iar tu, la varsta ta nu ai psihicul necesar sa evaluezi in mod obiectiv un om. Stiu, tu crezi ca o poti face, dar asta este parerea ta, iar parerea ta de copil este in disonanta cu realitatea. Opinia ta ti-o poti exprima doar la nivelul celor de varsta ta. Una este opinia si alta este parerea ta despre ceva. Drepturile le fac oamenii adulti, adica cei peste 18 ani, deoarece se considera ca doar de la aceasta varsta mintea, psihicul personalitatea sunt destul de dezvoltate, astfel ca sa poata sa hotarasca.
In viata sunt legi scrise si legi nescrise. Toate trebuie respectate.
Sa stii ca de cand este lumea lume exista aceasta contradictie intre parinti si copii, tineri si batrani etc. Dar trebuie tinut cont ca cei in varsta, pe langa scoala scoala, mai au si scoala vietii care este primordiala in intelegerea mersurilor. Ese adevarat ca sunt oameni carora gandirea le imbatraneste inaintea trupului, dar nu ai ce sa le faci.

| Anonima163333 a răspuns:

Bună dimineața!
Vorbește cu mama ta și explică-i situația.Cred ca orice fata s-ar comporta exact ca tine. Spune-i ca ti-e rușine sa porți fuste/rochii etc din cauza parului de pe picioare.

E normal sa ai par la vârsta ta. Unele fete n-au altele au, cum ți-e norocul, asa ca mama ta ar trebui sa te înțeleagă.

Succes!

| IonutViciosul a răspuns:

Cumpără crema epilatoare de la farmacie. Din banii tăi. Citește instrucțiunile, utilizeaz-o si gata. Mama ta nu va avea nicio treabă.