| sanea123456789101112 a întrebat:

Spune-ti va rog remedii pentru vergeturi!

Răspuns Câştigător
| SnowKat a răspuns:

Suc de cartofi
Acesta conține vitamine și minerale care ajută la refacerea celulelor pielii.

Taie o felie de cartof și freacă zona afectată. Aștepată apoi câteva minute pănă când zeama de la cartof se usucă și abia apoi clătește cu apă caldă.

Zahăr
Amestecă o lingură de zahăr cu ulei de migdale și câteva picături de suc de lămâie. Masează pielea cu acest amestec apoi lasă-l să acționeze 10 minute și clătește.

Aloe vera
Apariția vergeturilor indică faptul că pielea și-a pierdut elasticitatea, iar Aloe Vera ajută pielea să-și recapete elasticitatea. Vă puteți masa cu aloe Vera simplă sau o puteți combina cu vitamina E.

Un de cacao
Aplicaţi unt de cacao pe vergeturi. Acesta e un remediu vechi, care dă rezultate.

Zeamă de lămâie
Masați zonele afectate cu zeama de la câteva lămâi cu mișcări circulare. Așteptați apoi 10 minute ca zeama de lămâie să intre în piele.

Albușuri de ouă
Albușurile conțin proteine și aminoacizi care ajută la ameliorarea vergeturilor. Bateți două albușuri apoi aplicați-le pe piele cu ajutorul unui burete și lăsați-le până se usucă. Îndepărtați apoi cu apă călduță și aplicați ulei de măsline pentru hidratarea pielii.

Ulei de ricin
Ca să diminuați aspectul vergeturilor trebuie să hidratați eficient, în special zonele cu probleme. Astfel, o soluţie ieftină şi eficientă este amestecul de ulei de ricin şi ulei de migdale. Uleiul de migdale îl puteţi înlocui şi cu cel de măsline extravirgin sau cel de floarea soarelui presat la rece.

Morcovi
Această legumă poate deveni un tratament foarte eficient în ameliorarea afecţiunilor pielii, precum eczemele, rănile sau arsurile solare. Tot cu ajutorul morcovului puteţi estompa aspectul vergeturilor abia apărute. Radeţi doi morcovi, scurgeţi sucul şi apoi aplicaţi masca din pulpă, timp de o jumătate de oră, pe zonele afectate. Repetaţi procedura câteva săptămâni. După tratament, curăţaţi bine cu apă caldă şi săpun, pentru că morcovul pătează pielea.

Boabe de struguri
Un alt ajutor pe care îl oferă natura vine de la delicioasele boabe de struguri. Componentele lor nutritive hrănesc pielea în profunzime şi luptă împotriva deshidratării. Aplicaţi pulpă de struguri pe vergeturi şi lăsaţi să acţioneze timp de 30 de minute

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alimentatie sanatoasa ( evitarea schimbarilor bruste de greutate ), sport, uleiuri + masaj ( ulei de migdale dulci presat la rece, argan, jojoba, cocos ) si multa ( dar muuulta! ) crema hidratanta.

| Deliiiia a răspuns:

Sport, preferabil alergat si daca poti sa stai cu picioare e o suprafata ridicata fata de restul corpului o buna parte din zi.

| sanea123456789101112 explică (pentru Deliiiia):

Nu prea ajuta la vergeturi, poate la celulita!

| zmotocel13 a răspuns:

Buna!
Eu am observat ca atunci cand fac sport si am o alimentatie sanatoasa, vergeturile se diminueaza vizibil. Am gasit si cateva alte tratamente cosmetice pentru vergeturi... poate te ajuta:
http://trenda.ro/frumusete/remedii-pentru-vergeturi/
Succes! :)