| TheLitlleKitty a întrebat:

Cum pot scapa de vergeturi cu remedii naturale?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| EaEmma a răspuns:

Vergeturile pot fi descrise ca linii care apar pe suprafata pielii, de culoarea mai inchisa decat nuanta naturala a pielii. Acestea apar mai ales pe abdomen, sub ombilic, dar pot si afectate si coapsele si sanii. Initial, vergeturile sunt de culoare roz, iar odata cu trecerea vremii acestea isi schimba culoarea, devenind mai inchise la culoare decat pigmentul natural al pielii. Pentru ca o crema sa fie eficienta in ameliorarea sau tratarea vergeturilor este recomandat ca aceasta sa contina unul din urmatoarele ingrediente: unt de cacao, vitamina A si vitamina E. Untul de cacao mentine pielea hidratata si catifelata. Totodata, acesta ajuta la mentinerea sau chiar la imbunatatirea elasticitatii pielii - lucru deosebit de important pentru prevenirea vergeturilor. Untul de Shea este un nou tratament inovator pentru vergeturi. Acesta este bogat in vitamina A si E, esentiale pentru sanatatea si frumusetea pielii. Acesta determina regenerarea celulara, imbunatateste circulatia sanguina si ofera protectie naturala impotriva razelor ultraviolete.Un alt tratament care si-a demonstrat eficienta in tratarea vergeturilor este uleiul de masline. Se recomanda masarea zilnica a corpului cu ulei de masline pana cand vei obtine rezultatele dorite.
http://www.sfatulmedicului.ro/......urile_3934

| Mylen a răspuns:

Nu prea ai cum să scapi de ele cu remedii naturale. La mine s-au dus în timp. Acum am din nou, pentru că am slăbit, dar or să se ducă ele de la sine. Crema de la Gerovital am auzit că este foarte bună. happy