| Diana_Dia_2000 a întrebat:

De la ce varsta e recomandat sa incepi sa iti dezvolti musculatura, sa te duci la sala? Este adevarat ca daca tii dieta fiind inca in crestere iti este afectata cresterea?

Răspuns Câştigător
| MeForeverAlone a răspuns:

Diana, trebuie să știi ceva. Să-ți dezvolți musculatura și să ții dietă sunt două lucruri diferite. Dieta, din câte știu eu, nu te afectează, dar depinde ce dietă vrei să încerci.
1. Dacă înlocuiești mâncarea obișnuită cu fructe și legume, de exemplu, o să te simți foarte slăbită și în final o să ai o foame de nestăpânit.
2. Dacă încerci dieta cu apă pentru o zi, este iar foarte periculos pentru că la un moment dat n-o să mai reziști și o să mănânci foarte mult ca să-ți treacă foamea.
Cred că ceea ce ai ales tu este foarte bine, având în vedere că vrei să combini dieta cu sportul, dar după cum ai spus îți poate afecta cresterea. Nu dieta sau sportul în sine, ci exercițiile pe care le faci. Dacă încerci să-ți întărești musculatura e posibil să nu mai crești în înălțime. Îți recomand să faci în schimb exerciții pentru abdomen, cum ar fi exdercițiile Pilates, care sunt foarte bune. Am un videoclip care poate o să te ajute să înțelegi cum sau ce ar trebui să mănânci dacă faci și sport de asemenea, pentru că atunci când faci sport e normal să mănânci cum trebuie ca să ai destulă forță.
https://youtu.be/AW8n9_b5QQU

| Diana_Dia_2000 explică (pentru MeForeverAlone):

Multumesc pentru raspuns.Eu deja faceam exerciti cardio la ce varsta e recomandat sa incep cu exercitiile?

3 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Recomandat e după 18 ani.

| llg a răspuns:

Sala iti afecteaza destul de mult cresterea. Nu dieta, ci sala in sine. Iti schimba echilibrul hormonal. Ca fata... ai rabdare sa ajungi pe undeva pe la 19-20 de ani! Sau na... depinde daca ti a ajuns cat de mult ai crescut. Dieta in schimb (adica sa mananci echilibrat, nu sa te infometezi), nu ti afecteaza cresterea cu nimic.