| Alex442 a întrebat:

Eu as vrea sa ma apuc de sala dar parintii mei imi spun ca nu mai cresc daca ma apuc de la 12 ani.Este adevarat? Daca nu este adevarat atunci ce exercitii nu mi-ar afecta cresterea? Un program daca se poate(antrenament si alimentatie).

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ai o varsta prea mica pentru sala, de la 18 ani e bine sa incepi cu exercitiile.

| Cosmin86 a răspuns:

La 12 ani FACI DEGEABA.

Corpul tau pur si simplu nu produce suficient testosteron si hormon de crestere ca sa pui muschi.

Mai asteapta.

| Mihaela1964 a răspuns:

E adevarat, sunt execercitii care duc la tasarea coloanei, astepta putin. Daca vrei miscare alearga, inoata, joaca tenis.

| Alex442 explică (pentru Mihaela1964):

Si care ar fi cele care nu duc la asta?

| Mihaela1964 a răspuns (pentru Alex442):

Exercitiile pentru picioare si abdoment la care nu folosesti galtere sau greutati, exercitiile la saltea.

| AntrenorFitness a răspuns:

Cresterea in inaltime este determinata genetic, foarte putin influentabila. La varsta ta nu sunt recomandate exercitiile specifice metodei culturistului, cu greutati mari. Dar poti face exercitii de dezvoltare fizica armonioasa cu greutatea propriului corp si cu greutati mici.

| SLS a răspuns:

Pe bune? sala de la 12 ani? Ce-o fi fost in mintea ta? La varsta asta lumea nu te apreciaza deloc fizic.Corpul tau trebuie sa creasca, sa se mareasca si apoi sa-l modelezi. Daca modelezi ceva inante de al termina nu iesi niciodata bine.

| CristiUcV a răspuns:

Eu nu sunt de acord cu asta, singurul exercitiu la sala care iti afecteaza cresterea este la sanie(este un aparat la care faci genoflexiuni dar cu greutati)

| Nutu09 a răspuns:

Trebuie sa te ocupi cu sportul deoarece ai o virsta in care te dexvolti acelerat si trebuie sa te ocupi
cu sportl

| Jose86 a răspuns:

Exercitiile la banca nu afecteaza cat despre alimentatie mancarea sa contina multe proteine si sa ai cam 4-5 mese p zi

| GeoAMV a răspuns:

Da este adevarat. Ca sa nu-ti afectezi cresterea ar fi numai gimnasticabig grin, iar de mancat multe legume si fructe... happy.