| Alexandra145 a întrebat:

Stie cineva vreun remediu naturist pentru cosuri?

Răspuns Câştigător
| EmaEmax a răspuns:

1)Masca cu miere de albine si lamaie este extraordinar de buna, mierea vindeca cosurile si hidtrateaza pielea iar lamaia curata porii.
2)Masca cu drojdie este de asemenea foarte buna deoarece drojdia usuca cosurile
3)Masca cu bicarbonat de sodiu.Pentru a face aceasta masca nu ai nevoie decat de bicarbonat de sodiu si apa. Amesteca ingredientele astfel incat sa obtii o pasta consistenta pe care sa o aplici pe fata curatata cu o lotiune adecvata. Lasa pasta pe fata pana incepe sa se usuce dupa care indeparteaz-o cu apa calduta. Repeta procedura de doua- trei ori pe saptamana
4)Masca cu rosii.Masca iti va curata tenul scapandu-te de bacteriile din pori si va incuraja vindecarea ranilor lasate de cosuri.

5 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

TRATAMENT NATURIST PT. ACNEE

1-Se rade coaja la o portocală
2-Se stoarce o lămâie
3-Se pisează bine 5-6 căţei de usturoi
4-Toate ingredientele se amestecă ci 100 gr.de miere
5-Se pun la macerat pentru.4-5 zile la temperatura camerei
se mestecă de cel putin 2 ori pe zi
6-Se aplică seara pe locul cu acnee şi se spala cu apă
călduţă după 30-40 min.În câteva zile se vede efectul!

| MrAngelus a răspuns:

1. Pasta de dinti
Aplica pe cos, inainte de culcare, o cantitate mica de pasta de dinti. Daca nu dispare de tot, cu siguranta marimea lui se va diminua dramatic. Spala fata de dimineata si aplica o crema puternic hidratanta, mai ales in zona in care ai aplicat pasta de dinti, cu siguranta o sa-ti deshidrateze tenul.

2. Otet
Daca ai o urgenta cand vine vorba de cosuri poti sa folosesti linistita si otetul. Ai grija, foloseste foarte putin pentru ca s-ar putea sa te intepe si sa te irite. Daca ai un ten sensibil, dilueaza otetul cu apa (fiarta si racita in prealabil).

3. Miere
Imediat ce cosul isi face aparitia aplica putina miere. Adauga si un plasture deasupra si mergi linistita la culcare. Sansele ca el sa dispara cand te vei trezi in urmatoare zi sunt foarte mari. La fel ca si in cazul pastei de dinti, hidrateaza foarte bine a doua zi fata si zona in care se afla cosul.

4. Picaturi de ochi
Poate parea bizar, dar se pare ca este adevarat: picaturile de ochi te pot scapa de un cos "nastrusnic". Toarna cateva picaturi de Visine (sa zicem) pe cos si ai sa vezi ca roseata si umflatura va disparea in scurt timp.

5. Fulgi de ovaz
Fierbe cativa fulgi de ovaz intr-o oala cu apa, lasa terciul sa se raceasca si aplica-l pe fata la fel cum ai face si cu o masca.
Lasa masca sa actioneze in jur de 15 minute si curata fata cu apa. Roseata va disparea, iar marimea cosului va fi considerabil mai mica.

Sursa: http://www.mayra.ro/......e-urgenta/

| Gabriela_Mihaela_1990 a răspuns:

Eu mereu am avut probleme cu coșuri si punctele negre pana când am descoperit un medic dermatolog foarte bun si un tratament eficient.
Medicul mi-a dat sa îmi cumpăr tratament anti-acnee e pe baza de creme cu 100% ulei pur de arbore de ceai(Tea Tree) de la Thursday Plantation.

Iți mai recomand sa schimb săpunul normal cu un săpun pe baza de ulei pur de arbore de ceai.
La mine efectele sau văzut foarte repede. In câteva zile, costurile au început sa se usuce si apoi treptat au dispărut complet.
Un mare avantaj a cremele anti-acnee cu ulei pur de arbore de ceai din ce mi-a zis doctorul si ce am căutat pe internet este ca nu iți irita pielea.

| inimioaremov a răspuns:

Un remediu foarte bun este si masca de argila. Se gaseste la pliculete in farmacii. Amesteci continutul unu pliculet cu putina apa si apoi aplici pe fata. O lasi cam 10 minute pana se usuca si clatesti bine cu apa calduta. Se aplica cam o data la 2 zile...depinde de tipul de ten pe care il aihappy