| anonim_4396 a întrebat:

Stiți niște metode care încetinesc "îngrășarea" excesivă a părului? Dacă a trecut o zi sau două, deja se vede aiurea... straight face Și mai des de 2-3 ori pe săptămână nu cred că este sănătos să te speli pe cap.
A încercat cineva poate șamponul uscat? Dacă da, este eficient?...Și de unde se poate achiziționa?

17 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Te speli pe par cu apa din frunze de nuci

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Ai folosit aceasta metodă, a funcționat la tine?

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Asa am auzit in biserica la o bere cu bautele si popa, noi in altar faceam cina de taina

| Dolyta a răspuns (pentru RAY):

Adica ceai, dar in timp acest ceai închide culoarea parului, asa ca ai grija daca ai parul blond

| RAY a răspuns (pentru Dolyta):

Asa e

| Celcestietot a răspuns:

Eu cred că, în cazul tău mai merge adăugată o sesiune de băiță pe săptămână, că ai producția mare de uleiuri. Dacă în cazul altora este nesănătos, asta nu înseamnă că așa va fi și la tine, sunt niste studii generale ce ai citit sau acumulat/reținut tu happy!

| Frank51 a răspuns:

Fiecare par/scalp este diferit si are alte nevoi. La parul gras solutia este sa nu speli foarte des dar nici foarte rar. Cum ti-l obisnuiesti asa il ai.

Daca il speli foarte des, va produce si mai multa grasime
Daca il speli foarte rar va produce putina dar dezavantajul este ca vei sta cu parul relativ gras mai tot timpul

Dupa cum am spus, solutia este un echilibru. Stabileste-ti un interval si respecta-l cu sfintenie.

| Emma30555 a răspuns:

Am încercat șamponul uscat, este de fapt un spay, este eficient în sensul ca poți amână cu o zi maxim doua spălatul pe cap. Găsești la orice farmacie

| Dolyta a răspuns (pentru Emma30555):

Se găsește in orice magazin gen auchan/cora, dar pe mine ma mănâncă capul de la el si nu l-am mai folosit de mult

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sampoanele uscate sunt un rau necesar de care nu trebuie abuzat. Daca intervine ceva urgent si nu ai timp sa-ti speli si usuci parul mi se pare ok sa apelezi la el, dar sunt contra utilizarii frecvente. Am mai raspuns referitor la samponul Batiste dar majoritatea sampoanelor uscate au aceiasi iritanti si intra in aceeasi oala. Unde mai pui ca tu inhalezi toate ingredientele alea nocive care te pot predispune la diverse probleme de sanatate daca te apuci sa il folosesti des.

Daca te uiti pe lista de ingrediente te sperii, nu alta! :))

Asta e lista de ingrediente :
Butane, Isobutane, Rice Starch, Propane, Alcohol Denat., Fragrance, Limonene, Linalool, Geraniol, Benzly Benzoate, Distearyldimonium chloride

Tot ce vezi mai sus sunt iritanti cu grade diferite de dauna, hai sa-i luam pe primii ( ingredientele sunt listate in ordinea descrescatoare a cantitatii, primul ingredient e in cantitatea cea mai mare ) :
https://www.ewg.org/skindeep/ingredient/700839/BUTANE/
https://www.ewg.org/skindeep/ingredient/703156/ISOBUTANE/
https://www.ewg.org/......29_STARCH/
https://www.ewg.org/skindeep/ingredient/705305/PROPANE/
https://www.ewg.org/skindeep/ingredient/700215/ALCOHOL_DENATURED/
https://www.ewg.org/skindeep/ingredient/702512/FRAGRANCE/
https://www.ewg.org/skindeep/ingredient/702113/LIMONENE/

Ceva superb, asa-i? Parca nu-ti vine sa-ti pui asta in cap de 3 ori pe saptamana, nu? :)) Cel putin mie nu-mi vine sa fac asta, am avut si eu samponul asta dar il foloseam strict pentru urgente si ma spalam pe cap in aceeasi zi cand il foloseam (cat mai repede cu putinta ca sa nu ramana pudra aia mult timp pe scalp ).

Daca il folosesti des te poti trezi cu probleme ale scalpului, iar daca aplici o cantitate mult prea mare foliculul capilar va ramane fara oxigen si se va sufoca provocand caderea firului de par. Cel mai indicat e sa-ti speli parul cand se ingrasa si sa apelezi la astfel de trucuri doar de cateva ori pe an -folosirea lor pe o perioada lunga de timp poate provoca iritatii, mancarimi, descuamari ale scalpului/matreata si caderea firelor de par.

Cauta un sampon care sa-ti mentina parul curat mai mult timp, spala parul bine ( maseaza scalpul timp de cateva minute cu buricele degetelor si clateste temeinic parul ca sa nu ramana urme de sampon ), evita stresul si nervii pentru ca sunt factori care accelereaza productia de sebum si spala peria de par de fiecare data cand te speli pe cap.
https://youtu.be/Ndso5gvqlEc

| Sekim a răspuns:

Cine a spus că nu e ok sa t speli pe cap des? Te speli pe cap când este nevoie nu când recomanda x și y. Un frizer foarte bun de la mine care are ani mulți în spate de frizerie mi-a spus că se spala in fiecare zi pe cap pentru a își menține volumul. Șampoanele nu te ajuta, la maxim 3 zile trebuie sa faci baie in cap daca vrei un par curat și frumos.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Sekim):

Subscriu. Si eu ma spal zilnic si n-am nicio problema.

| Onisim10 a răspuns:

Eu cred ca cel mai bun sampon este cel cu cafeina.

| BecSpart a răspuns:

Părul meu produce mult sebum așa că îl spal în fiecare dimineata si n-am streshappy

| SataniccBichh a răspuns:

Un "truc" este sa il speli cu o zi mai târziu decât ai face-o în mod normal. O sa fie gras cam o săptămână, dar după, parul se va obișnui sa producă o cantitate potrivita de sebum

| SataniccBichh a răspuns (pentru SataniccBichh):

Și eventual poți folosi pudra de bebeluși pentru a-l face sa para mai puțin gras