| anonim_4396 a întrebat:

Cum se poate ameliora îngrășarea excesivă a părului?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Foloseste un sampon din famacie, nu comert, care este destinat parului gras, daca ai si mancarimi ale scalpului si matreata atunci iti recomand un sampon foarte bun si anume https://www.uriage.com/......nt-shampoo acest model care scrie ca e keratoreductor! mai este un model aproape identic dar nu e keratoreductor si nu e la fel de eficient, tu ai nevoie de varianta la 150 ml
Chiar daca nu scrie in descrierea sa, iti zic ca are rezultate asupra parului gras

| anonim_4396 explică (pentru Simpatic):

Mulțumesc.

| Simpatic a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu placere

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tot de la hipertiroidism se trage. Cum de altfel toate problemele tale sunt datorate unor dezechilibre hormonale.
Cauza principala a excesului de sebum este hiperactivitatea glandelor sebacee, care produc mai mult sebum decat este normal. La fel ca in cazul celorlalte afectiuni cutanate, productia excesiva de sebum este cauzata de un dezechilibru fiziologic, de regula de ordin hormonal.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Hipertiroidism ul nu se poate vindeca din păcate. Aceasta disfuncție cauzează o serie de probleme medicale.
Scalpul tău produce prea mult sebum. Mergi la un salon de coafor pentru sfaturi mai pragmatice.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Wow. Tot de la asta?

| Simpatic a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu neaparat de la hipertiroidism se trage scalpul gras.
Prin regula care ai spus-o ar insemna ca toti cei care prezinta un par gras au probleme cu glanda tiroida, ceea ce nu este adevarat.
Un par gras de multe ori poate veni si pe un fond de stres psihic, chiar si unii dintre depresivi de exemplu au matratea si par gras.

| anonim_4396 explică (pentru Simpatic):

Ba da men ca am facut corelatie și cu probleme emoționale, anxietate care sunt cauzate de hipertiroidism, inclusiv excesul de sebum este tot de naturala endocrinologica având în vedere ca e un factor hormonal. Stresul este cauzat de anxietate care anxietatea la rândul ei este cauzata de aceasta disfuncție de tiroida. Toate corelează cu hipertiroidism ul fin mod direct sau indirect. Asa se întâmplă când glanda tiroida nu mai funcționeaza cum trebuie tot organismul este dar peste cap. Ea zicea ca ii tremura și mâinile, tot din cauza hipertiroidism - ului happy dacă nu o tratează va avea probleme și mai grave, chiar atacuri de panica.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Întreabă endocrinolog ul și o sa afli ca toate problemele tale sunt de cauza hormonala și din cauza disfuncției de tiroida. Nu trebuie sa ma crezi pe mine. Crede în medici happy

| Sekim a răspuns:

Vorbim despre hipertiroidism? Afectiunea asta se manifesteaza foarte urat, ingrasarea scalpului ar fi ultima problema in cazul in care ai avea asa ceva. In primul rand, daca excesul de sebum este rau sau bun se stabileste la inspectarea firului de par. Persoanele care au fire de par foarte subtiri au problema cu excesul de sebum pentru ca asta este modul organismului de a proteja firul de par, e ceva perfect normal, nu are legatura cu o afectiune sau o dereglare ( sa nu se rupa, sa cada etc. ). In al doilea rand, exista multe motive pentru care parul tau se poate ingrasa. Poti incerca un sampon special sa vezi daca functioneaza, poti incerca tratamente pentru scalp etc. In cazul in care firul tau de par este subtire, nu prea se poate face nimic, decat sa faci baie o data la 2 zile. Poti consulta un medic dermatolog pentru orice eventualitate.

| Mtoni a răspuns:

Sunt multe articole pe net despre îngrășarea părului. https://www.google.com/search?q=ingrasarea+parului