| wolder a întrebat:

Tatal meu m-a sfatuit pentru acnee sa dau zilnic cu lamaie. Eu am incercat creme, geluri de spalare si pastile, acum trec pe remedii naturale. Ce parere aveti, credeti ca va da rezultate? Ce alte remedii imi recomandati?

13 răspunsuri:
| BRoxana a răspuns:

In nici un caz nu te da cu lamaie, cosurile se vor usca dar iti vor ramane niste urme aiurea.In primul rand iti recomand sa ai o rutina zilnica de curatare dimineata si seara cu demachiant gel de curatare, lotiune tonica si crema hidratanta, asta e regula de aur, tu iti alegi firma in functie de buget si tipul de ten pe care il ai.Ca remedii naturiste, nu stiu daca pot sa ii zic remediu naturist, pentru uscarea cosurilor pe loc este masca cu aspirina, spargi 2 pastile de aspirina(normala sau tamponata) pui un pic de miere si o picatura de apa http://www.youtube.com/watch?v=Q-Hksg8B4cQ daca te uiti pe youtube multi recomanda aceasta masca si e singura care ti-o pot recomanda dintre toate cele naturiste pe care le-am incercat gen usturoi ulei de ricin, masline si altele, asta e cea mai buna, eu zic sa o incerci si vei vedea rezultatele, n-ai nimic de pierdut

| ÁnΌMŀŠ a răspuns:

Buna.Spala-te pe fata cu sapun cu sulf.

| wolder explică (pentru ÁnΌMŀŠ):

Am incercat si asta happy

| Bondarel99 a răspuns:

Lamaia usuca cosurile(la fel ca si aspirina dizolvata in apa sau pasta de dinti), dar citricele sunt dure cu tenul si daca iti dai trebuie sa iti dai doar pe cosuri, nu pe toata fata.
Ia-ti un gel de curatare si lotiune tonica de la firme mai bune(vichy e extraordinar in astfel de probleme) si foloseste-le si dimineata si seara si o sa vezi schimbari majore in timp, dar trebuie sa astepti mai mult de 3-4 saptamani ca sa scapi definitiv de acnee.
Daca nu iti ingrijesti corespunzator tenul, el fiind predispus la acnee si alte probleme, recidiveaza si nu e bine...

| MissmysteriousS a răspuns:

Zeama de lămâie combinată cu menta [ca o pasta ] ştiu sigur ca e un remediu foarte bun. Am folosit şi eu lămâia simplă dar am renunţat că-mi irita faţa, acum depinde şi de ten.
De asemenea poţi să încerci şi crema de gălbenele, şi nu e deloc scumpă.
Dar poţi încerca toate obiectele din lume, atâta timp cât mănânci nesănătos degeaba. Evită prăjelile, de asemenea şi ciocolata, fac mult rau tenului.

| wolder explică (pentru MissmysteriousS):

Alimentatia mea e una echilibrata, poate chiar lipsita de grasimi, plajeli etc Am fost vegetariana, acum introduc usor usor carnea in alimentatie pentru ca sunt inca in crestere. Nu sunt o impatimita a dulciurilor mananc cate o bucata de ciocolata odata la nu stiu cat timp...
Avand un ten gras, crema de galbenele ingrasa mai rau tenul, deci nu e bine.

| MissmysteriousS a răspuns (pentru wolder):

Ah, atunci iţi recomand combinaţia de mască cu frunze de mentă cu yeama de lămâie, pe mine m-a ajutat, mai ales dacă ai un ten gras. Lămâia singură nu prea ţi-o recumond deoarece oricât de gras ar fi tenul tău, pot apărea adeverse, cum ar fi iritaţia. Dar mnoo acum depinde şi de ten.
Eu zic să încerci măcar câteva zile, că nu pierzi nimic, şi nici scump nu este big grin

| MadRaven a răspuns:

Bună,
Lamaia e o idee buna, dar nu in fiecare zi!
Maxim odata la 3 zile ca altfel sa zis cu fata ta.
Numai bine!

| positivity a răspuns:

Sunt una din mii adolescenți cărora acneea le creează probleme în viața de zi cu zi.
Mereu mi-am dorit un ten fără imperfecțiuni, însă niciodată nu l-am avut!
Acum am am început să-mi cumpăr diverse produse de la oriflame, sperând că poate unul va fi „elixirul meu". Mi-am cumpărat produse, despre care am auzit o impresie bună, și m-am gândit că nu ar strica să le încerc și eu.
Acest gel http://ro.oriflame.com/products/product-detail.jhtml?prodCode=24752 chiar e bun, însă nu distruge în totalitate coșurile; scapi de câteva, însă după reapar înapoi.
Mi-am mai cumpărat și un gel de curățare, tot din aceeași gamă http://ro.oriflame.com/products/product-detail.jhtml?prodCode=20194. Mie mi se pare bun, nu irită tenul și îl curăță în profunzime.
Am mai folosit și o loțiunie tonică http://ro.oriflame.com/products/product-detail.jhtml?prodCode=20166 care mai mult mi-a creat probleme decât să mă ajute. Mi-a iritat fața în cel mai urât mod posibil, nu știu ce s-a întâmplat, că mi-a și ars tenul.
Recent mi-am cumpărat un „ulei purificator" tot de la Oriflame.
http://ro.oriflame.com/products/product-detail.jhtml?prodCode=21352
Auzisem despre el multe comentarii pozitive, însă pe mine nu m-a ajutat cu nimic. Și tot din aceeași gamă, mi-am cumpărat un corector. http://ro.oriflame.com/products/product-detail.jhtml?prodCode=21351
Ascunde coșurile, însă după părerea mea nu contribuie la uscarie lor.
Trecem peste multele încercări eșuate în tratarea acneei, și am zis să încerc și tratamentele naturale.
Am folosit lămâia câteva zile. Usucă coșurile, însă și tenul. Trebuie să ai mare grijă cu ea!
Am trecut direct la măști, cu ou, cu drojdie de bere, cu orice mi se părea mie folositor.
Am încercat o masca cu tărâțe (2 linguri tărâțe de grâu+ o lingură drojdie de bere+ o lingură suc de lămâie+ o lingură apă). Ei bine, face minuni! E excepțional de bună! Pe mine una m-a ajutat să scap de câteva coșuri. Eu o voi folosi în continuare!
Altă mască care ți-o recomand, fiind destul de bună, este masca cu un albuș+ suc de roșii+ 10g drojdie de bere.
Mie mi se pare folositoare!

| Kasia a răspuns:

Sotret.
Pastile,nimic natural insa functioneaza, garantat.

| georgyanna22 a răspuns:

Iti recomand niste servetele imbibate in eritromicina sunt foarte bune eara te dai cu unul singur.Chestia e ca eu le am din Spania dar se merita, daca ai pe cineva acolo roaga sa ti trimita si tie. Funda!

| Rιѕα a răspuns:

Spalăte des pe față cu săpun, nu gel de duș sau săpun lichid. Fă-te cu zeamă de roșii ( eu am încercat ) dar să nu mergi la ăia care ți le storc și ard sau ce... Am auzit de ei oh go on îți distrugi fața. Încearca cu roșii happy

| wolder explică (pentru Rιѕα):

Ma spal pe fata cu sapun normal, nu lichid, nici gel de dus.