| wolder a întrebat:

Ce medic imi poate da trimitere pentru ANALIZE HORMONALE? Am avut probleme de la 14 ani cu acneea si mi-a trecut cat de cat pe la 18 ani (imi reapareau la menstruatie cateva cosuri mici), insa acum 3 luni am luat o pastila de a doua zi si o luna dupa asta mi-a revenit acnee mai grav. Am incercat la viata mea multe creme, geluri si remedii naturale. La ce doctor sa merg pentru niste ANALIZE HORMONALE?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In mod normal, aceasta reactie adversa trebuie prezentata medicului ginecolog care ti-a prescris pilula de a doua zi si care te supravegheaza acum. daca cumva nu poti merge la el, poti merge la un alt ginecolog. Pentru acnee in genarl, te mai poate cosulta si un dermatolog sau un endocrinolog, dar tinand cont ca este o reactie adversa a pastilei de a doua zi, ginecologul care a prescris-o este cel mai in masura sa se ocupe de ea.

| wolder explică (pentru Brigaela):

Nu mi-a fost prescripsa de medic pastila

| Brigaela a răspuns (pentru wolder):

Atunci ginecologul tai, cel care te vede regulat. daca nici acesta nu exista, cel mai bun ginecolog la care poti ajunge repede si in supravegherea caruia poti ramane pe termen lung. Pilula de a doua zi este o bomba cu hormoni, nu se ia dupa ureche, ai fi norocoasa ca acneea sa fie singura reactie adversa suferita.

| wolder explică (pentru Brigaela):

Am un medic la care merg regulat pentru analize si consultatie, voi face o vizita.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trimitere poate sa-ti dea medicul de familie sau medicul dermatolog.

| Anonimuserr a răspuns:

Medicul endocrinolog mai degrabă dacă vorbim de glande endocrine şi medicul dermatolog dacă este vorba de glande exocrine. Numai un consult la medicul de familie te poate trimite la una dintre acestea, deşi tind să cred că la endocrinologie te va trimite.

| Gunoi a răspuns:

Du-te la medicul tău de familie și spune-i de problemă și că vrei să-ți faci analize sau trimitere la specialist big grin
Multă sănătate.