| Bubz a întrebat:

Ce tratamente/ masti ( care pot sa le fac din ce am eu prin casa nu, nu stiu ce fel de creme ) pentru: cosuri, puncte negre. ten gras, gene, sprancene sau pori mari stiti? mersi :*

Răspuns Câştigător
| Satisfaction a răspuns:

Masca pentru puncte negre

Ingrediente: un ou, faina de malai, ulei de masline

Mod de preparare: Separi oul si bati albusul apoi pui faina de malai nu multa dar nici prea putina si aplici pe fata curata. Lasi sa se usuce si sa se intareasca apoi mergi la chiuveta din baie si ti-o dai jos frecand cu mana pe fata acolo unde sunt punctele negre pentru ca e aspra si le fa scoate.

Dupa ce ai terminat te speli pe fata. Pui peste galbenus putin ulei de masline si amesteci iar apoi aplici pe fata spalata. Lesi asa pana se usuca iar apoi te speli din nou pe fata. Acest amestec de galbenus cu ulei de masline iti va catifela fata dupa ce ai pus masca aspra cu faina. Poate ca nu o sa se vada rezultatul din prima dar daca ai multe puncte negre este bine sa o faci din doua in doua zile iar apoi vei vedea rezultatul!

3 răspunsuri:
| dedfgv a răspuns:

Pentru gene poti sati cumperi ulei de ricin.e foarte bun pentru:
-cresterea parului si indepartarea matretei;
-pentru cresterea unghiilor;
-cresterea genelor.
Pt puncte negre poti incerca bai de abur(ceai de musetel de preferat pentru ca are efect calmant)si dupa 15 min poti incerca sa fe scoti cu mana sau poti folosi un prosop aspru(freci zona respectiva cu prosopul)sau malai

| laura23 a răspuns:

Pai eu am fost la o doamna doctor dermatolog care m-a scapat in sfarsit de acnee prin laser si cosmetica.Si mi-a recomandat o masca naturala de fata pe care trebuie sa o folosesc o data pe saptamana.
Compozitie
1-2 lingurite de miere de albine
putina drojdie de bere
3-4 picaturi de zemaa de lamaie
2-3 picaturi de ulei de masline
compozitia trebuie sa iasa asa ca smantana, dar daca iti iese mai groasa adauga 2 lingurite de lapte. Stai cu ea pe fata cam 20 de minute si apoi te speli cu apa calduta. Masca e foarte buna mai ales daca ai probleme cu cosurile.
Sper ca te-am ajutat :*

| ButterFly_8644 a răspuns:

Pentru puncte negre si acnee: Masca cu aspirina si miere.
Lasa trei aspirine netamponate sa se dizolve in apa si apoi adauga o lingurita de miere. Aplica compozitia pe ten si las-o sa actioneze timp de 15 minute, dupa care o indepartezi cu apa calduta. E recomandat sa o folosesti de 2 ori pe saptamana. La mine s-au vazut imbunatatiri, mai ales pentru punctele negre.

http://www.perfecte.ro/......video.html -Mod de preparare detaliat. :D

Pentru gene si sprancene aplica in fiecare seara ulei de ricin(de la farmacie/plafar) pe gene, respectiv sprancene.