| Bianca206 a întrebat:

Uleiul de ricin sau unguentul cu extract de galbenele? Care dintre cele 2 e mai bun si mai sanatos pentru ten, cosuri?

7 răspunsuri:
| BruneTTe a răspuns:

Uleiul de ricin este folosit pentru cresterea parului, de ce l-ai pune pe fata?
Crema de galbenele ajuta in vindecarea cicatricilor dar cosurile nu le vindeca. Pentru cosuri exista alte creme gen: Skinoren, Isotrexin, Brevoxyl.

| mona a răspuns:

As alege extractul de galbenele

| WeaponGirl a răspuns:

Depinde de tenul tau... daca ai tenul gras nici una nu este buna pentru ca sunt si ele destul de grase, Dar daca trebuie sa alegi intre, alege crema de galbenele, e destul de buna, nu doar pentru cosuri!

| Kasia a răspuns:

Nu sunt bune pentru cosuri.In general tenul care are cosuri este unul gras.Atunci cand ai tenul gras este interzis sa folosesti o crema foarte grasa pentru ca se astupa porii si mai rau le faci.Se recomanda o crema usoara pe baza de apa(ca si crema hidratanta). Pentru tratarea cosurilor iti sugerez La Roche Posay-Effaclar duo-50 lei.
Poti sa urmezi si tratamentul pe care l-am urmat eu:Skinoren de 2 ori pe saptamana si in restul zilelor Zineryt.
Zineryt-35 lei
Skinoren-40 lei
Importanta este si curatarea tenului.Foloseste pentru demachiere big grinemachiant, gel de curatare, lotiune tonica, si crema anti-acnee.
Dimineata foloseste un gel de curatare sau sapun(cu sulf sau argila), apa de trandafiri si o crema cu SPF mare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uleiul de ricin este foarte gras, l-am folosit o data pe toata fata si nu era o senzatie placuta.
Galbenelele nu ajuta prea mult cosurile, efecte vizibile cu chestii pe care le geasesti in casa au fost date de pasta de dinti dar in 3 zile.
Deci mai bine iti iei o crema de cosuri cum e Ivatherm Akne-Syt, 46 lei in farmacie. http://didiglamour.blogspot.ro/2012/07/despre-zineryt-fara-perdea.html nu folosi zineryt.

| Peter28 a răspuns:

Cel de galbenele, pentru ca hidrateaza pielea dar in acelasi timp, o si regenereaza si ajuta la disparitia unor cosuri (nu de fiecare data dispar cosurile cu unguent de galbenele). Eu spun ca e mai bun, pentru ca l-am folosit si m-a ajutat mult.

| babypowder87 a răspuns:

Hello, nu stiu ce tratamente naturale sa-ti recomand pentru cosuri, insa iti pot oferi cateva informatii despre niste produse care sunt bune, eu deja le-am luat sa le testez:) http://frumusete.ele.ro/......12921.html Sper sa te ajute si sa ne auzim cu bine.