| anonim_4396 a întrebat:

V-ați spălat vreodată cu săpun pe cap? Mi-am făcut un tratament cu keratina, nu am găsit in niciun magazin șampon fără sulfați (nu pot sa comand acum de pe net) și nu știu cu ce sa ma spăl.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Acum multi ani incercasem, parul a devenit foarte aspru si arata groaznic. Sapunul are un pH foarte ridicat de regula, iar parul sanatos are un pH acid ( undeva intre 4, 5 - 5.5 ), daca pui un pH prea ridicat ( alcalin, ca in cazul sapunurilor ) parul o sa inceapa sa devina aspru, lipsit de stralucire, o sa se degradeze mult mai repede si e posibil sa apara si probleme ale scalpului in functie de sensibilitatea ta.

Poti sa folosesti gelul asta de curatare pana iti cumperi un sampon, este foarte bland, e necesar sa folosesti doua samponari daca ai scalpul gras/ai folosit produse de styling etc. Eu l-am folosit de cateva ori si imi place. :)

https://www.dm.de/balea-med-waschgel-ultra-sensitive-p4010355387783.html

| Bondarel99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Buna idee
Daca elimina sebumul de pe fata ar trebui sa il elimine si pe cel de pe scalp happy

| anonim_4396 explică (pentru Bondarel99):

Da, in cel mai "rau" caz, daca exista o productie excesiva de sebum, se poate sta 5 minute cu el pe scalp, dar daca parul se spala corect n-ar trebui sa existe probleme. (Minim 3 minute prima samponare )

11 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

M-am spalat ani de zile cu sapun de casa si n-am patit nimic. cantareata Maria Dragomiroiu nu s-a spalat nici cand cu sampon si n-a murit. Dincontra, are un par minunat. Asa intrebi parca ai fi primul om din lume care se spala cu sapun! In fond si samponul este un sapun!

| Bondarel99 a răspuns (pentru Salontanul):

Da, dar săpunul are soda caustica.

| Salontanul a răspuns (pentru Bondarel99):

Asta e! Samponul cine stie cate chimicale rele are! Crezi ca astia se obosesc sa faca sampoane din elemente naturale?

| alina2k18 a răspuns:

Daca esti din Bucuresti te poti duce la farmacia tei
https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10057343

https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10052172

Mai vezi si in DM daca gasesti ceva, geluri de dus stiu ca au sigur fara sulfati si altele si eventual in magazinele din mall alea de sunt cu produse profi de par.

| Bondarel99 a răspuns (pentru alina2k18):

Daca eram din Bucuresti gaseam sigur laughing

| Felys a răspuns:

Eu m-am spalat pe cap cu sapun cu borax, este bun pentru dermatita seboreica, adica descuamari ale pielii, matreata

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu cred că este o idee bună să te speli pe cap cu săpun deoarece poate duce la apariția mătreții.

| Iunix a răspuns:

M-am spălat cu săpun și nu am păți nimic. Din contră, părul nu mai devenea atât de moale ca atunci când mă spălam cu șampon și după stătea ca naiba.

| TehDevil a răspuns:

Te poti spala fara grija, nu are ce-ti cauza. Daca te clatesti corespunzator dupa aceea, nu vei avea nici matreata.