| Mary_5392 a întrebat:

Va rog frumos sa imi spuneti ce sa fac ca sa nu mai stau cocosata...sad

Răspuns Câştigător
| badnews a răspuns:

Pune-ti un elastic colorat la mana sau fa-ti un semn micut la vedere care sa iti aminteasca mereu sa te indrepti, cu vointa o sa reusesti si intr-o zi nici nu o sa iti dai seama ca ai mers stand dreapta

16 răspunsuri:
| ღ♥•º°mariposa°º•♥ღ a răspuns:

Si eu am uneori aceasta problema big grin de aceea trebuie sa te controlezi mereu si sa incerci sa stai cat mai dreapta.in primele zile te vei simti incordata si parca urmarita de ceilalti pentru ca esti f concentrata asupra acestui lucru.Ai putea sa iti pui in gand, sa te ambitionezi sa stai cat mai dreapta, iti poti face si un mic semn la mana(o zona vizibila ) si mereu cand te uiti iti vei aminti. Poti face in fiecare zi cateva exercitii ...gen:mergi pe cap cu o carte si cand stai la pc incearca sa stai rezemata de scaun, pentru ca coloana ta sa fie cat mai ok.
sper sa iti foloseasca.
pa-pa happy

| elena a răspuns:

Gluma: stai dreapta...
Fa acest exercitiu zilnic, macar de doua ori pe zi si anume, pune-ti pe cap doua sau mai multe carti grele/ca greutate vorbesc, nu ca si continut/ si mergi prin casa 10 minute dar, ATENTIE in varful picioarelor, sa nu tii cartile cu mana. Apoi, pe strada cand te deplasezi pe jos, priveste in varful copacilor, dar ai griga ca bustul sa-ti fie drept si nu in ultimul rand, ai grija cum stai la masa PC-ului sau intr-o banca, trebuie sa ai la fel, bustul drept cu umerii trasi inapoi. Acum sunt si niste aparate care iti indreapta spatele, dar mai bine fa exercitii cat mai multe, uitasem daca urci trepte, mergi tot pe varfuri, cu privirea sus, burta supta, umerii trasi, pieptul scos in fata, hai, treci la treaba si multa bafta.

| ♥•♫raluks♫•♥ a răspuns:

Ia o koada de matura si stai cu ea cat timp stai prin casa...si apukate sa faci miscare ceva ca asta inseamna ca ai muskii spatelui putin dezvoltati si nu iti pot sustzine coloana si ajungi si mai rau pentru ca muskii raman nedezvoltati iar coloana creste si ajungi sa faci cifoza sau scolioza sau cifo-scoliozasad...eu am skolioza si ma lupt din greu sa ajung la normal e chiar aiurea ai grija si apuca'te de miskare(alearga, fa niste exercitii de gimnastica, poti face si inot ca tot e vara si e cel mai bun pentru spate)
succes:X

| cristina a răspuns:

Stai dreaptalaughing

| Bebis...₣ẹbℓẹŧsea Įu' Sasuke:> a răspuns:

Cunosc o fata care are aceeasi problema iar mama ei.pe acasa ii pune un bat la spate, in dreptul viitoarei cocoasehee hee si il tine cu mana. sper ca ai inteles ce vreau sa spunhappy si sa te ajute:*

| RloveR a răspuns:

Stai dreapta laughing straight face

| papushikroz a răspuns:

Cunosc foarte bine problema ta.Si eu m-am confruntat cu asa ceva.Primul lucru pe care ar trebui sa il faci este sa te apuci de inot.Eu un sport placut si este cel mai recomandatwinkingPoti incepe apoi sa te apuci sa faci dansuri pentru ca acolo vei fi obligata sa stai dreapta si te vei obisnui cu acest lucru.
Iti doresc baftawinking

| Boniboon a răspuns:

Stai dreapta rolling on the floorhee hee

| Irina1705 a răspuns:

Corset special, umbli cit mai mult prin casa cu el, altfel se face mai rau

| Ralluca96 a răspuns:

Si eu stau, mama imi atrage intotdeauna atentia. Imagineaza-ti cum o sa arati peste 10 ani cu cocoasa, atunci sigur te corectezi imediat.

| misshu a răspuns:

O sa razi de mine... dar uite rezolvarea: cauti o matura cu coada lunga, sau coada de mop. ti-o pui pe spate, la capatul de sus legi o cravata...de gat si de coada, si mai legi un cordon in jurul abdomenului. daca incerci sa te apleci, sa stai cocosata, o sa te strangi de gat, si de burta. HAVE FUN

| pnKK a răspuns:

Trebuie sa iti propui. Totul tine de psihic. Trepuie sa iti propui in minte si sa nu uiti sa stai dreapta (deoarece la un moment dat aceea iti e pozitia, cea cocosata, e ca un reflex), tu trebuie sa iti schimbi acel reflex. Si ar fi bine sa mergi la gimnastica medicala pentru ati indrepta spatele. Iti trebuie o trimitere de la medicul de familie catre un doctor specializat in domeniul (oaselor, nu stiu cum se numeste, mai bine zis am un lapsus, rusine mie) iar acela iti va prescrie gimnastica medicala care e foarte ok, si te simti mult mai bine dupa. Si e total gratuit prin prescrierea medicului. Dar totul depinde de tine si de mintea ta, sa nu uite sa stai dreapta :p (asta daca nu ai o cocoasa de genul bunici).

| Vero1996 a răspuns:

Puneti in ghiozdan multe carti sh caiete mergi vreo jumate de ora cu el in spate sh o sa vezi ca atunci cand ti'l dai jos o sa stai dreapta...sa fie greu ghiozdanu

| virshabhasthira a răspuns:

Stai dreaptarolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O simpla operatie de coloana ce costa multi bani din pacate

| Mirabell a răspuns:

Salut! Mary, e simplu.Cand vezi ca stai cocosata da-ti pieptul in fata, pune-ti mainile la sold in spate si impinge. Facand mereu asta, vei sta dreapta.