| razadeluna a întrebat:

Vi se pare OK sa fie obligatorie camasa alba pentru purtat la scoala? se murdareste repede sad

11 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Nu mi se pare ok sincer.

| Fatamuntilor a răspuns:

Daca scoala /liceul tau a impus o uniforma trebuie sa te conformezi.
E vorba doar acea camasa? Fara sacou /vesta deasupra?
Camasile albe sunt destul de comune.Mai cumperi doua -trei, le speli periodic.In plus te speli gat in fiecare dimineata.

Nu-i nimic rau prina purta uniforma, multe scoli de prestigiu o au de zeci de ani, iar elevii sunt mandri sa le poarte.

| Ritsuko a răspuns:

In afara faptului ca sunt de acord cu SirLancelotTheBrave mai am ceva de zis:
1)Ca sa nu se murdareasca iei ceva pe deasupra, mai ales ca nu va mai fi vara.
2)Uniforma este destul de importanta avand in vedere ca probabil exista si portar si nu o sa poti intra in scoala fara.laughing
3)Profesorii nu o sa mai zica ''Vai, vai copii acestia cu moda lor, noi pe vremea noastra ne-am fi dat si sufletele s-o purtam de drag.''O sa li se para ca esti responsabil si o sa vezi ce bine e.
Imi cer iertare daca parerea mea a deranjat pe cineva.

| Diabolik94 a răspuns:

Cred ca fiecare ar trebui sa poarte ceea ce doreste, in limita bunului simt.

| MaNuela_RoMina_1999 a răspuns:

Nu imi plac deloc uniformele si ma bucur ca nu o mai port acum, dar daca trebuie, nu chiar alb pentru ca, asa cum ai spus si tu, se murdareste repede. In limita bunului simt, toti ar trebui sa purtam ce ne place pentru ca nu mai suntem pe vremea lui Ceausescu, ci in secolul 21. :/

| MonstruletulDinBomboaneExpirate a răspuns:

Respecta si tu regulile si vei fi vazut altfel, mai bine, ca un om serios.

| AlexSalutir a răspuns:

Daca se va face o sedinta pe subiectul asta, sa ii spuna cineva la profesori aia ca mai bine se pune tricou cu tigla scoli decat camasa, vesta sau orice altceva ce nu se poarta, la scoala noastra se purta vesta si camasa si nu se purtau si directoarea ne certa urat si ne scadea note la purtare ca nu le purtam, mai bine sa puna un tricou sa il poarte toata lumea decat sa puna camasa si sa o poarte putini.

| Yleana a răspuns:

Niciodata nu mi-au placut uniformele! Ar trebui ca fiecare sa-si poata pune amprenta macar pe imbracaminte, in limita bunului simt!
De... Ce sa faci cu chestiile din capul unora sad

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru Yleana):

Rolul uniformelor este cu totu altu (tot comunist, desigur, dar macar are un scop nobil) si anume sa nu existe diferente, macar intre copii. Ti se pare ok ca beizadelele sa vina in haine D&G si cu rolex la mana in timp ce Gheorghe vine in blugi din targ si camasa lu tasu fiindca doar atat isi permite? Ti se pare normal ca pitipoancele de bani gata sa vina cu rochii Bien Savvy, genti Loui Vuitton si pantofi Jimmy Choo in timp ce Maria vine in pantofi sport si trening? Eu cred ca ti-ai dori sa fie uniforma obligatorie daca ai nimeri intr-o clasa de VIP-uri.

| Flutu012 a răspuns:

Mie nu mi se pare normal.
Eu sunt la scoala in Italia si aici te imbraci cum vrei, te machezi cum vrei, poti sa te vopseti, sa iti faci unchiile ...mentin sa spun ca sunt in generala. Misto nu?
In Romania nu e la fel si imi pare rau pnt totii elevi de acolo... crying(

| TudorStefan a răspuns:

Nu.oaoamenii care ne obligă să le purtăm nu au minte!