| anonim_4396 a întrebat:

Voi ce folositi pentru durerile menstruale? eu am incercat no-spa, paduden, reuprofen, nurofen... si inca nu am gasit ceva bun pentru dureri. am niste dureri groaznice. precizez ca am fost si la medic(de mai multe ori) si mi s-au recomandat doar anticonceptionale, dar eu nu vreau sa iau.

Răspuns Câştigător
| Esperança a răspuns:

Eu ma masez pe burta,stau cu o perna sa se incalzeasca sau cu o sticla cu apa cald, stau in pat cu ciorapi si papuci de casa in picioare deoarece doar cand imi este cald de numai pot imi trece durereabig grin si trebuie sa suport caldura maximahee hee Incearca si tu, rau nu are sa iti faca. Evita pe cat poti pastilele!

| stanly7 a răspuns (pentru Esperança):

Raspuns nu tocmai bun.
De ce inveti oameni sa nu aiba incredere in medicina?

| Esperança a răspuns (pentru stanly7):

Nu e vorba de medicina,este vorba de pastile, care daca nu stii pastilele nu fac tocmai bine menstruatie, Intreaba un medic ginecolog si ai sa te convingi. Si eu mai iau cate un NoSpa odata la nu stiu cat. daca am dureri mari si persistente, dar nefiind cazul. a si inca ceva fata a intebat ce folosim noi si i-am zis metoda care o folosesc eu si functioneaza te deranjeaza ca nu iau pastile si ca imi trece prin metode "naturale"?

| stanly7 a răspuns (pentru Esperança):

Fata a zis ca are dureri groaznice.
Si tu recunosti ca la dureri mari trebuie sa iei pastile.
Nu are rost sa ne contrazicem cand la mijloc e o neintelegere.
O zi buna iti doresc si Sarbatori Fericite.

| Esperança a răspuns (pentru stanly7):

Nu ma contrazic, dar imi place sa clarific lucrurile. La mine pastilele chiar nu prea au efect.Si daca iau pastile si daca nu tot trebuie sa apelez la caldura si in intrebare eu vad ca zice"eu am incercat no-spa, paduden, reuprofen, nurofen... si inca nu am gasit ceva bun pentru dureri. " Deci ceva mai bun decat astea nu cunosc.inainte incercam nurofen sau nospa. Acum cand am dureri, printr-o masare usoara imi trece si ma bucur ca am scapat de pastile, plus ca daca iei aceleasi pastile des organismul se obisnuieste si nu isi ma face efectul. Intelegerea este din partea ta ca nu ai fost atent la intrebare si la comentarii!
O zi buna iti doresc si eu tie si Sarbatori cat mai Bune si Fericite!

| stanly7 a răspuns (pentru Esperança):

Oricum tu stii mai bine. Eu nu am menstruatie.
Nu stiu cum ajuns sa raspund la intrebarea asta.
Si raspunsul tau deja este castigator deci va incerca cum ai zis tu.
Sper sa se simta mult mai bine.

11 răspunsuri:
| TrixLove a răspuns:

Pai sincer ma aflu in aceeasi situatie. Nu prea exista... daca nici nospa si nici nurofen nu merge atunci nu prea ai ce face. Nici eu nu am dormit 2 nopti din cauza durerilor, deci te inteleg. Srry nu prea ai ce face. De anticonceptionale nu am auzit ca ar fi bune pentru asa ceva, dar poate ar trebui sa incerci. Multa bafta cu durerea. sad

| anamaria06 a răspuns (pentru TrixLove):

Anticonceptionalele iti regleaza menstruatia si te ajuta si cu durerile. trebuie sa le iei 21 de zile din 28 si eu nu vreau sa iau asa multe pastile. iti mai creaza si pofta de mancare si mai au si alte aspecte negative pentru care nu mi-se potrivesc

| annemona a răspuns:

Mie imi trece cu ibalgin forte iar daca am dureri foarte mari ceea ce se intampla tot timpul imi pun spirt pe un prosop pe care il pun pe burta se incalzeste foarte tare si trece(din pacate nu prea avem ce face )

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna. Si eu mai am uneori asemenea dureri...si pentru a'mi trece iau Ibuprofen sau Ibalgin. Sincer la mine chiar isi fac efectul... acum nu stiu la tine cum o sa fie. Sper sa iti treaca.

| Amalia2305 a răspuns:

Încearcă să faci o baie caldă,nu fierbinte,stai căt vrei tu în apă,te va mai lăsa sigur. Bea un ceai cald sau în privința pastilelor încearcă Ketonal ( este destul de puternic ). Și eu am dureri groaznice în această perioadă a lunii și dacă fac ce am spus mai sus îmi trece.
Aa,apropo,încearcă să nu răcești( doarece durerile se accentuează ), nu sta cu picioarele goale prin casă, nu sta pe scări și alte lucruri de acest gen care ți se par nesemnificative, dar care de fapt te afectează foarte tare. Sper că te-am ajutat, fundă? puppy dog eyes

| PisiiIuby a răspuns:

Incerca Advil, Ketonal sau Ibalgin dar ia pastila de cum incepe durea ca iti trece mai rebede:*
Fundita?