| publicname a întrebat:

Voi cum scapati de cearcane?

9 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Clatesc fata cu apa rece, ma dau cu apa termala de la Avene si folosesc o crema speciala pentru pielea din zona ochilor. day dreaming

P. S. cearcanele nu trec de tot, pot fi doar atenuate.winking
sad rolling eyes

| Jolie_6609 a răspuns:

Pe langa un program corect de somn (cel putin 8 ore) si miscare in aer liber, ajuta compresele calde - reci, cate 3 minute.

Cartoful ras sau feliat, rondelele de castravete, compresele cu ceai de albastrele si sucurile de lamaie sau portocale le folosesti ca si comprese (castravetele cel mai eficient ) :*.

Ai grija ca atunci cand aplici crema hidratanta pe fata sa nu atingi si in jurul ochilor pentru ca are o consistenta mai densa si iti va adanci cearcanele. In cazul in care ai ochii obositi si umflati redu consumul de sare si bea cel putin 2 L de apa pe zi pentru a elimina sarea din organism.
Mult succes si te asigur ca functioneaza love struck!

| Unique a răspuns:

8 trucuri ca sa scapi de cearcane
publicat pe 14 August 2008
Orice ora pierduta din somnul de infrumusetare are repercusiuni asupra sanatatii si stralucirii tenului nostru. Chipul capata o expresie obosita, ochii devin tristi, iar cearcanele nu intarzie nicio secunda sa-si faca simtita prezenta.

Orice ora pierduta din somnul de infrumusetare are repercusiuni asupra sanatatii si stralucirii tenului nostru. Chipul capata o expresie obosita, ochii devin tristi, iar cearcanele nu intarzie nicio secunda sa-si faca simtita prezenta. Exista insa numeroase alte motive ce cauzeaza aparitia cearcenelor. Pe langa somnul insuficient, cearcanele mai pot semnala si o tensiune nervoasa neobisnuita, exces de amidon, lipsa vitaminei A, E sau a fierului sau chiar anumite probleme legate de glanda tiroida.

Percepute drept un dusman de temut al tenului proaspat si luminos, nu e de mirare ca am dori sa le indepartam odata pentru totdeauna. Iti propunem in acest sens cateva mici trucuri menite sa inlature cearcanele si sa redea ochilor tai stralucirea diminetilor odihnite:

-Atat pentru prevenirea cat si pentru tratarea cearcanelor, medicii nutritionisti ne recomanda o dieta alimentara formata din legume precum: spanac, urzici, ceapa verde, praz, morcovi, andive, salata verde. Consumarea acestor legume are rolul de a purifica sangele, inlaturand toxinele pe care le acumuleaza. In functie de calitatea si culoarea sangelui care iriga vasele din epiderma, cearcanele se vor deschide la culoare, devenind mai putin vizibile. In acelasi timp, incearca sa elimini din alimentatie pastele fainoase si dulciurile deoarece amidonul continut de acestea accentueaza cearcanele. Renunta de asemenea la mancarurile si bauturile prea sarate.

-Pentru estomparea cearcanelor, poti aplica dedesubtul ochilor comprese cu ceai de albastrele alternandu-le cu cele de musetel cald. Eficiente impotriva cearcanelor pot fi insa si compresele reci cu ceai de sunatoare. Pentru atenuarea cearcanelor, in zona de sub ochi mai pot fi aplicate si felii de castravete sau de cartof crud.

-De cate ori ai ocazia, nu ezita sa faci plimbari in aer liber intr-un usor mars fortat. Trucul este unul simplu si banal: oboseala fizica combate insomnia, inducand starea de somn, iar prin oxigenarea sangelui sunt eliminate toxinele, restabilindu-se astfel echilibrul arderilor.

-Efectueaza o serie de exercitii de respiratie in fata unei ferestre deschise. Fa un set de 5-10 inspiratii si expiratii de doua ori pe zi, iar apoi mareste ritmul treptat pana cand ajungi la un set de 20 de inspiratii si expiratii, efectuat tot de doua ori pe zi.

| ☆ Danny☆ a răspuns:

Si eu am avut ceracane si am scapat de ele cu ajutorul acestei creme. http://www.olivo.ro/img/p/183-294-large.jpg Si cu muulta odihna! Succes

| dyana_8491 a răspuns:

Folosesc un gel de ochi cu aloe vera de la oriflame si ma dau cu anticearcanbig grin si niciodata nu am cearcanetongue

| SelenaDesire a răspuns:

Metoda cea mai simpla este sa-ti cumperi un concealer cu nuanta cea mai apropiata de pielea ta. Si nu costa deloc mult. Doar 16 RON. Te va ajuta daca vrei sa scapi de ele. Poti intra si aici sa vezi cum face ea http://www.youtube.com/michellephan

Succes! :X>:D

| Cumătru de la Galați a răspuns:

Cearcănele sînt cool, nu aș renunța la ele pentru nimic.

| Visatoarea a răspuns:

In fiecare dimineata tin 2 felii de castraveti pe ochi timp de 10-15 minute. Apoi ma spal cu apa rece pe fata.

O data pe saptamana folosesc o masca de fructe (capsuni, banane, mere, kiwi, etc.+putina miere) amestec, o intind si o las sa se usuce pe fata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am scapat de cearcane in felul urmator:am masat zona cu o bucata de gheata(1/3 dintr-un cub)pana s-a topit de tot si faceam lucrul acesta in fiecare seara. Avand in vedere faptul ca nu aveam probleme serioase cu cearcanele, dupa o saptamana, acestea s-au redus atat de mult, incat nu a mai fost nevoie sa continui tratamentulhee hee.