| anonim_4396 a întrebat:

Vopseaua semipermanenta dauneaza parului la fel ca si vopseaua normala? Vreau raspunsuri numai de la persoane care si-au facut parul cu asa ceva.

5 răspunsuri:
| AikkoxD a răspuns:

M-am făcut şi cu nuanţator, şi vopsea permanentă şi semipermanentă, şi albastru de metil/violet de genţiană/roşu castelani, tot ce e posibil.
1. Nuanţatorul arde părul, poate mai rău ca vopseaua permanentă, pentru că are nu ştiu ce chimicale în el.Acum depinde şi de unde îl iei şi ce marcă e. Mi-au zis 3 coafeze chestia asta şi cam dă de bănuit, nu?
2. Vopseaua semipermanentă nu arde chiar aşa rău părul, dar totuşi, folosită constant, dăunează. Eu am avut şi încă am noroc de un fir gros şi sănătos şi, deşi m-am vopsit săptămânal/lunar în diferite culori timp de 1-2 ani, nu am avut probleme. Dar aveam şi grijă de el(mască de păr săptămânal)
3. Vopseaua permanentă dăunează cel mai puţin părului, din cele 3 prezentate. Doar că trebuie să te vopseşti lunar că ţi se văd rădăcinile.
Eu ţi-o recomand pe cea semipermanentă, în 1-2 luni se duce culoarea.

| OnuOnulică a răspuns:

Nu dauneza nimic.

| Mymiii a răspuns:

Depinde...Mama s-a vopsit cu vopsea semipermanenta acum 2 ani cred si mai are si acum o nuanta blonda( bine, ca ea era blonda si cand era mica si ma gandesc ca de asta mai are o nuanta spre blond, un saten deschis)

| anonim_4396 explică (pentru Mymiii):

Ma refer daca il deterioreaza.

| Mymiii a răspuns (pentru anonim_4396):

Dupa cateva luni, dupa ce s-a vopsit, mama s-a mai tuns, caci avea varfuri despicate. Oricum, ti-l deteriorizeaza!