| Adella05 a întrebat:

Vreau sa imi cumpar o crema sau ceva pentru calmarea pielii dupa epilare, dar nu stiu decare big grin. Imi poate spune cineva? dau fundita.

Răspuns Câştigător
| alinaiiiioana a răspuns:

Daca ai pielea sensibila, intotdeauna te vei irita.Sunt niste servetele speciale, care contin un ulei calmant dupa epilare.Totodata,poti folosi o crema pentru calmare-dupa epilare de la Elmiplant si mai exista un gel relaxant de la "Sesu" de asemenea foarte bun. Sau o crema de galbenele, o crema care sa hidrateze ff bine. Si niciodata sa nu folosesti deodorant, spray timp de 24 h pe zona epilata.

De asemenea am auzit ca si uleiul de masline extra-virgin este ff bun.

alte tratamente ar fi:

Împachetare cu aloe

Ingrediente:

• Gel de aloe vera
• Vitamina E
• Ceai de muşeţel
• Folie transparentă

Imediat după epilare, clăteşte-ţi pielea cu ceai călduţ de muşeţel. Imediat după, aplică-ţi un mix din gel de aloe şi vitamina E şi împachetează-te în folie transparentă.

Acestă compoziţie va calma pielea sensibilă şi va dezinfecta totodată.

Cremă cu ulei de cocos

Ingrediente:

• Ulei de cocos
• Suc de varză crudă
• Suc de ananas
• Zeamă de lămâie

Amestecă bine de tot aceste ingrediente, apoi, după epilat, răsfată-ţi pielea cu acest mix hidratant şi antibacterian în acelaşi timp.

Tratament cu usturoi

Ingrediente:

• Un căţel de usturoi
• Alcool medicinal
• Cremă cu hidrocortizon

Imediat după epilat, masează-ţi pielea cu un căţel de usturoi. Sucul acestuia dezinfectează şi usucă, iar bubiţele inestetice vor înceta să mai apară.

După asta, curăţă puţin zona cu alcool medicinal, apoi aplică un strat subţire de cremă cu hidrocortizon.

Tratament cu suc de cartofi

Ingrediente:

• Suc de la doi cartofi
• Cuburi de gheaţă
• Unt de shea

Pielea sensibilă poate fi calmată dacă aplici imediat fie cuburi de gheaţă, fie un şervet udat cu apă foarte rece.

Apoi, clăteşte-te cu sucul proaspăt de cartofi.

La final, masează-te energic cu unt de shea, recunoscut pentru proprietăţile sale hidratante.

1 răspuns:
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Servus! Doar la câteva ore după epilare, spalăte cu apă călduță și săpun Dove, clătește iar când pielea s-a uscat dă cu cremă de gălbenele pe care o cumperi de la Plafar. Este un remediu excelent.
O seară cu zâmbet să ai!