| Ava1231 a întrebat:

Vreau sa imi fac un tatuaj?
Pot sa scriu un citat? E ciudat?

14 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Poti cita chiar si Scrisoarea a 3-a sau Luceafarul.winking

| sabin89 a răspuns:

Mie unul mi se pare ciudat. Dar asta nu înseamnă că şi e ciudat. Poate altuia i se pare ok. Citatele de obicei le pune omul la locul de muncă. De exemplu, un frizer poate pune unul, pentru ca omul, în timp ce stă acolo pe scaun, să poată să reflecteze la ceva. Tu însă, eşti o fiinţă care se mişcă aproape continuu. Cei mai mulţi nu vor reuşi să citească întreg citatul cap-coadă, acesta ne stând fix, precum cel de pe peretele frizerului.

| Eireann a răspuns:

Eu am un tatuaj cu un vers dintr-o poezie fiindca ma reprezinta. Nu e ciudat - este o chestie ce tine de alegere.

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

Daca vrei sa iti faci un tatuaj trebuie sa fii 100% convinsa ca asta vrei si ca acel tatuaj chiar inseamna ceva pentru tine.
Daca acel citat te coafeaza, ti se potriveste... go for it. Tu porti acel tatuaj si parerea lumii nu ar trebui sa te influenteze pentru ca tu il porti si pentru tine inseamna ceva, nu pentru ei.
Tin minte cand mi-am facut primul meu tatuaj am avut aceleasi emotii ca si tine dar mi-am dorit cu adevarat acest lucru si l-am facut. Si spre deosebire de citatul tau eu mi-am tatuat toata zona de la umar pana la cot intr-o singura zi happy

| Ava1231 explică (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Sunt sigura ca vreau tatuajul
Dar zic ca idee...e ok sa tatuezi citate? Chiar de nu sunt ale tale?

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru Ava1231):

Bun, daca esti sigura ca vrei tatuajul ala o problema e rezolvata.
Mai, acum depinde de citat... Daca e un citat cat de cat celebru s-au spus de un om istoric sau mai stiu eu ce ( ai inteles ideea ) si te reprezinta da, e ok, de ce crezi tu ca nu ar fi?
Daca e o vorba spusa de vreun prieten de-al tau prin fata blocului pe care o intelegi doar tu si cercul tau de prieteni ( la fel, ai prins ideea ) nu e asa recomandat s-o faci

| Ava1231 explică (pentru WolfgangKreutzfeldt):

" It's better to regret what you have done than what you haven't"
Asta ar fi.

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru Ava1231):

Nu sunt eu in masura sa iti zic daca e bun sau nu, asta tu trebuie s-o stii. Dar ca sa verifici poti sa faci altceva: Intreaba-te daca peste 5 ani chiar ai vrea sa porti acel citat.
Citatul pe care l-ai spus se potriveste, e ok dar lectia transmisa de el ar trebui s-o porti in minte, nu pe mana ( intelegi tu ).
Acum tu stii singura daca vrei sa-l faci sau nu. Dar daca tie iti place atat conteaza

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. nu.

| Sekim a răspuns:

Parerea mea e ca citatele sunt patetice in sine, mai ales cand sunt folosite de oameni care nu le inteleg sau le folosesc ca pe reguli de viata. Daca vrei sa iti faci un tatuaj, fa cu ceva ce are o insemnatate cu adevarat, tu trebuie sa stii ce e, nu altii.

| CastielG a răspuns:

Si Nicolae Guta are tatuaj cu citat pe frunte. Eu iti recomand sa iti faci unul cu ce simti tu ca te reprezinta.