| Alllllexandra a întrebat:

Vreau sa ma vopsesc dar nu cu vopsea permanenta.Inca nu sunt sigura de culoare.Ce sa-mi iau? ce marca de vopsele e cea mai buna?

12 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nuantator : imbraca firul de par cu acea nuanta si se ia dupa mai multe spalari.

Vopseaua chiar daca nu este permanenta distruge pigmentul parului si nu mai poti reveni la culoarea ta naturala nici prin 1000 de spalari. Aici nu vorbesc de cazuri in care te faci satena peste saten. O data ce ai pus vopsea pe par poti reveni la nuanta ta doar cu foarfeca. Vopseaua distruge pigmentul parului unpic mai superficial decat decolorantul dar totusi il distruge. O vopsea semi-permanenta nu-ti da posibilitatea de a revenii la nuanta ta initiala doar ca se scurge mai repede de pe par. Iar daca nu are amoniac sa stii ca are alte ingrediente mult mai puternice care il inlocuiesc.

| Alllllexandra explică (pentru anonim_4396):

Si daca scrie mare Nuantator, da pe spate scrie vopsea semipermanenta?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alllllexandra):

Loncolor la care probabil te referi tu e nuantator. Daca nu are oxidant nu are cum sa ramana in par vopseaua aia. Uite eu de exemplu acum 2 ani m-am vopsit si inca mai am vopseaua in par chiar daca nu mai e aceiasi nuanta.

Loncolor, pliculete si atat am folosit acum 6 ani sau chiar mai mult. Cu cat lasi culoarea mai mult cu atat va iesi mai greu. Eu imi facusem nuante intense de roz pe vremea aia si nici dupa o luna nu se estompase culoarea. Alte prietene se faceau roscate si dupa 3 luni mai aveau radiatii roscate de la ea.

| Alllllexandra explică (pentru anonim_4396):

Dar o sa imi afecteze cu ceva nuanta pe care o am acum? Sau o sa schimbe textura parului?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alllllexandra):

Nuanta nu, o sa se duca treptat. Nici la textura nu cred ca pana la urma e doar un nuantator.

| iDangerous a răspuns:

De ce nu permanentă? Indiferent cum ar fi tot ţi-ar arde părul chiar dacă este colorant sau vopsea permanentă, dacă de asta te temi. Deci. Vopsea bună permanentă ar fi cea de la Garnier, care nu are în conţinutul său amoniac, ceea ce înseamnă că arderea părului are un procentaj mai scăzut. Colorantul, nu ştiu ce să zic de el. Am încercat şi eu şi nu prea se prinde pe păr, dar depinde şi de nuanţa ta naturală, ăla se ia cam la 10-12 spălări. O altă metodă ar fi albastru de metil spre exemplu. Este o substanţă care se cumpără din farmacii. Ea nu îţi afectează părul cu nimic, nu îl arde etc. Se ia destul de uşor şi pe păr o să arate ca un alabstru spre verde. Bineînţeles există şi alte substanţe de genul în alte culori, precum roşu, dar nu le-am reţinut denumirea. Oricum poţi să întrebi în farmacie. Şi să îţi faci doar vârfurile părului, nu tot, ca să nu fie prea exagerată această schimbare momentană. Succes.

| Alllllexandra explică (pentru iDangerous):

Vreau cu vopsea permanenta pentru ca nu stiu inca cum mi'ar sta cu acea culoare si vreau sa incerc mai multe culori pana sa ma vopsesc permanent. Multumesc de raspuns ^.^

| Costas_Camelia_1976 a răspuns:

Syos este cea mai buna!

| lawll a răspuns:

Cele mai bune sunt alea organice, le gasesti la orige farmacie.

| anonimaaaaaaaa200000000000000000000000 a răspuns:

Olia..este mai buna si este pana in 15 ron.

| Stefania_Morosan_1993 a răspuns:

Pe mine sayoss m-a tinut 4 luni saten inchis