| 愛日本 a întrebat:

Vreau sa ma vopsesc ombre,la coafor. Sus sa fie negru si sa se deshida treptat la varfuri. Culoarea parului meu este maro inchis, am ineles ca trebuie decolorat de 2 ori.O sa-mi afecteze tare parul?

Răspuns Apreciat de Editori
| Audrey1912 a răspuns:

Depinde de o multime de factori: in ce conditie e parul tau, ce tip de par ai (fin, des), cat de poros este (in functie de asta se va deshide mai usor sau mai greu) si ce fel de produse vor folosi. Decolorantul afecteaza parul, dar in cele mai multe cazuri rezolvi cu un balsam bun. Eu zic ca nu conteaza pentru ca o data traiesti, iar parul creste.

3 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Normal ca la salon o sa te decoloreze pana nu mai pot ca sa lasi tu cat mai multi bani acolo laughing
Daca ai parul saten natural( nevopsit) nici nu trebuie sa te duci la salon.Iti iei o vopsea la 10 lei care deschide 3-4 tonuri, scrie pe ea si o sa iti iasa un blond foarte frumos. Daca vrei sa fie foarte deschis(sa ai 2 nuante de blond) ia-ti syoss lighteners care deschide 9 tonuri si iti dai la varfuri.Nu e greu, cauta tutoriale pe net cu ombre.
Nu imi dau seama cum doamne iarta-ma sa te decoloreze de 2 ori.De ce? Nu are rost. Daca te duci la salon si iti face asta parul tau o sa arate ca o matura. Daca iti iei vopsea cum ti-am zis eu parul se va usca putin dar rezolvi cu masca si balsam.
Si nu te sfatuiesc sa te vopsesti cu negru, ar arata foarte urat.Pastreaza-ti parul natural in partea de sus.

| Audrey1912 a răspuns (pentru Bondarel99):

Din experienta, vopselele alea nu fac cat o ceapa degerata. nu deschid niciodata cat este reprezentat pe cutie, niciodata. Cat despre, decolorantul syoss, recunosc, e bun, l-am folosit si merge, dar nu 9 nivele. 9 nivele ar insemna de la negru natural (nivel 2) la blond platinat spre alb (nivel 11), iar asta nu o sa se intample. Si daca ea vrea de un ombre de la negru la alb?

| Bondarel99 a răspuns (pentru Audrey1912):

Eu am parul saten inchis si imi iese blond auriu daca folosesc vopseaua aia la 10 lei cu 3-4 tonuri. Daca folosesc aia cu 9 tonuri imi iese ceva mai deschis.Iese blond, chiar un blond frumos, mai ales ca ea are parul saten mai deschis.Nu iese ca pe cutie, dar daca ai observat pe spate la variantele de cuoare nici nu e trecut saten inchis si totusi iese blond frumos deci eu sunt multumita si o sa isi strice parul daca se duce la salon sa o decoloreze de 2 ori.
Si ombre ala de la negru la alb ar arata artificial, sa fim seriosi.

| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca iti va afecta parul. Decolorarea / decaparea este cea mai rea procedura pentru par, arzandu-l, la fel cum face si fierul pentru intins parul.
Oricum ombre nu se mai poarta de 2 ani, moda a trecut complet.

| Chivu2000 a răspuns:

Nu stiu ce sa zic, prietena mea si-a decolorat parul si sa vopsit visiniu si si-a cam afectat parul...