| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa-mi las parul sa creasca. Acum imi este cu vreo 5-6 cm mai jos de umeri dar varfurile sunt foarte despicate si tocite, ca sarma, nu exagerez. Nu l-am mai taiat de 6 luni si mi-a crescut destul de putin stiind ca atunci cand m-am tuns ultima data era pana la umeri. Credeti ca imi va creste mai repede daca imi tai varfurile, stiind ca ma fac in fiecare saptamana cu ulei de ricin si/sau petrol?

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Taie virfurile pina unde se despica. Altfel, parul se va rupe de acolo si se va scurta mai mult decit creste. Probabil parul tau se despica mereu. Pentru asta, sa-l tai usor periodic (cind vezi ca este despicat).

| KMaddieK a răspuns:

Incearca sa iti dai cu ulei de masline ...si ar trebui sa iti tai varfurile, nu ai nimic de pierdut daca incerci

| Azazea a răspuns:

TREBUIE sa il tunzi, stiu ca e greu, mai ales ca vrei sa fie lung, dar decat degradat, mai bine scurt si sanatos, si creste mai repede si nici nu trebuie sa il tunzi asa de des cand e sanatos. Uite cum ai facut acum si l-ai lasat sa creasca asa degradat cum era, si tot ce a crescut trebuie sa tunzi acum.Mai bine il taiai atunci, acum e cam tarziu, acum trebuie sa il tai.

| viorelmmv a răspuns:

Uite aici ceva ce te va ajuta pentru varfurile tale despicate : http://www.divahair.ro/......icate__q__

| Laviniaaaaa23 a răspuns:

Da...2-3 cm din varfuri nu strica. poate chiar o foafura noua, ce zici?smug Poti folosi samponul Gliss pentru varfuri despicate.si eu foolosesc si mi se pare ok.continua cu uleiul de ricin :* baftahappy

| anitahelju a răspuns:

Uite aici o masca pe care eu o folosesc de ani buni si functioneaza 100%. Si eu aveam aceriasi problema ca si tine: varfuri despicate, par aspru, dar masca asta mi-a reparat parul complet. Acum e cu vreo 5 cm sub bust si e foarte neted si sanatos. Iti recomand sa folosesti aceasta masca dupa ce iti tunzi varfurile despicate ( cel putin mie asa mi s-a recomandat) pentru ca masca sa functioneze in totalitate.

Masca homemade intens regeneranta cu spirulina

Aveti nevoie de spirulina praf sau pastile de spirulina pe care le veti pisa.

Masca este indicata pentru regenerarea parului si accelerarea cresterii acestuia, pentru refacerea firului degradat si cresterea rezistentei parului.

Cum se prepara masca cu spirulina

Veti amesteca intr-un bol o lingura rasa de spirulina praf (aproximativ 7 pastile). Amestecati treptat cu doua linguri de lapte, o lingura de miere, 5 picaturi de zeama de lamaie, 5 picaturi de vitamina A uleioasa. Se amesteca pana se obtine o pasta omogena, apoi se palica pe par si se lasa sa actioneze o jumatate de ora. Se clateste cu apa si sampon. Masca se poate utiliza de doua ori pe saptamana.