| Andreea1095 a întrebat:

De vreo 2 ani parul meu e din ce în ce mai deteriorat.Placa nu folosesc deloc pe el. Vârfurile sunt despicate și nu mai creste deloc de 2 ani, ba chiar se rupe foarte ușor. Acum e cu 2-3 cm peste umeri. Credeți ca ar fi o idee buna sa merg la un salon sa îmi mai tunda din el apoi sa încep sa aplic pe el ulei de ricin? am auzit ca e eficient.Si-ar reveni si ar reîncepe sa crească?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca parul tau este despicat trebuie sa-l tai. Odata ce e despicat nu ai ce sa-i mai faci si o sa aiba tendinta sa se despice si mai mult daca-l lasi asa ajungand si in postura sa fi nevoita sa tunzi si mai mult din el.

Evita balsamurile, mastile si tratamentele din comert care contin tot felul de porcarii. Eu de cand am renuntat la ele imi tund parul o data pe an daca am chef, daca nu il mai las pentru ca oricum nu este deteriorat/despicat.

Poti incerca niste suplimente pentru par ca sa-l stimulezi, sa-i dai un imbold sa creasca. Cele efervescente dau rezultate mult mai rapid, ti le recomand pe cele de la doppel hertz. Si dieta joaca un rol important, incearca sa ai o dieta echilibrata.

Si da, poti sa folosesti dupa ulei de ricin dar nu trebuie sa te rezumi doar la el. Poti sa faci diverse mixuri de uleiuri.( ulei de cocos, ulei de avocado, ulei de migdale dulci presat la rece Solaris, ulei de masline extravirgin - gasesti in Auchan sticla de 500 ml la 10 lei si mie mi se pare ca acesta actioneaza cel mai bine pentru parul degradat, argan etc.)
Este important sa ti cat mai mult acest mixt in par ( 2-4-7-12 ore, cati poti tu ) si la cald, foloseste folie alimentara sau casca de dus si un prosop.

5 răspunsuri:
| kiri11 a răspuns:

Nu folosi nici feon iar uscare sa o faci delicat cu prosopul. Citeste opinii despre produsele vivense senso duo happy

| AdrianaB1 a răspuns:

Eu cred că ar fi bine să faci un tratament cu keratină și să folosești uleiuri de îmbogățire a podoabei capilare și măști cu diferite.

| copilaroasa2k17 a răspuns:

Si eu am avut aceeasi problema... Si da, am fost la salon si mi-am taiat din varfuri si foloseam ceva tratament cu hibiscus sau ceva de genu si acum am volum si nu mai este deteriorat, dar trebuie sa ai grija si la periaj. Daca te piepteni cu piaptanul, iti vor cadea mai multe fire de par decat cu peria. E recomandat mai mult pentru a-ti face cararea. Sper ca te-am ajutat.

| Piticotu_Raul_2001 a răspuns:

Incearca tratament cu ulei de ricin sau cu zats de cafea.

| Elenutzainima a răspuns:

Eu Iti recomand "Chel Stop" si "Sapun Moale", ambele de la Hovigal ...si nu sunt deloc scupe.In jur de 12 lei.Din cate imi aduc eu aminte costau 12.34 lei pentru ca am cumparat si eu. Iti rezolva toate problemele parului tau + Iti regenereaza parul si il indesește.Succes